Erbakan’dan partiden istifa edenlerle ilgili dikkat çeken açıklama: Son noktada kârlıyız diyebiliriz

Yeniden Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan, Habertürk’te Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı. Erbakan, ittifak sonrası partiden istifa edenlerle ilgili soruya yanıt verdi.

“AK PARTİ LİSTELERİNDEN SEÇİME GİRİYORMUŞ ÜZERE ZANNEDENLER VAR”

Fatih Erbakan şu sözleri kullandı; “Pazartesi gün tek başımıza, müstakil olarak gireceğimizi tabir edip Cumhurbaşkanı adayı olarak başvurmuştuk. Çarşamba sabahı sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığımız görüşmede daima söylediğimiz mutabakat metninin imzalanabileceğini kendisinin söz etmesiyle süreç başlamış oldu. Bu mutabakat unsurlarımız, iktisat, toplumsal siyasetler, dış siyasetler alanında ulusal görüş olarak 40-50 yıldır söylediğimiz unsurlarımız. Bunlar üzerine mutabık kalınmasıyla gerçekleşti. Biz bu türlü ittifak yaptık üzere güya Yeniden Refah Partisi, AK Parti listelerinden seçime giriyormuş üzere zannedenler var. Bu türlü bir şey yok. İttifaktaki partilerin oylarının toplamı yüzde 7’yi geçince Yeniden Refah Partisi‘nin hiçbir baraj sorunu kalmıyor.

“İSTİFA EDENLERDEN FAZLASI ÜYE OLARAK GELDİ”

Son noktada kârlıyız diyebiliriz. Hem aldığımız geri dönüşler çok olumlu Cumhur İttifakı’nda yer aldığımız için. İttifak kararı olumlu karşılandı. Alışılmış ki bir ölçü istemeyenler olabilir. İstifa edenlerin çok daha fazlası yeni üyeler eklendi. Kârlı derken bunu kast ediyorum. Teşkilatlarımız da genel liderin kararına saygılıdırlar. Bizim geleneğimiz bu formdadır.

“6’LI MASA’NIN İKTİDARINA VESİLE OLMAMAK”

Aslında çok büyük sürprizler yapabiliriz diye düşünüyoruz. Bu ittifaka girmemiz, üye sayısındaki artış, alandaki seçmenin teveccühünden gördüğümüz üzere anketlerden çıkan sonuçlardan daha fazla oy alacağımızı düşünüyoruz. Bu ittifaka girdikten sonra mağduriyetlerle ilgili belgeler geliyor. Çözülmesi gereken çok meseleler var. İnşallah bunların çözülmesine vesile oluruz. İnşallah sayın Cumhurbaşkanımız da bu ittifaktan yarar sağlar. Siyasette stratejik kararlar alınması gerekiyor. Bu noktada MHP’nin sloganını beğeniyorum. Her şeyden evvel Türkiye’ diye sloganı var. Biz de Türkiye’yi düşündük. 6’lı Masa’nın telaffuzlarına baktığımızda iktidarı onların almasına vesile olmamaktı.

“İTTİFAKA TEŞKİLAT VE MİLLETİN TEVECCÜHÜ ARTTI”

Kemal Bey’in aday olmasından çok oradaki yapının, bileşenlerin telaffuzları, amaçları. Sayın Cumhurbaşkanımız pek sıcak yaklaştı. Mutabakat unsurlarımız için ‘Yeni devirde planladığımız maddeler’ dedi. Esasen biz denk bütçe, faizden, borçlanmadan kurtulalım, katma kıymetli üretimi artıralım, refahı artıralım bunlardı. Bu noktada biz ne için kurulduk? Şu telaffuzlarımız hayata geçirilsin diye. Sayın Cumhurbaşkanı ‘tamam bu noktaları hayata geçirelim’ demiş. Biz de ‘yok yalnızca bizim iktidarımızda yapılsın’ kanısında olmamız mümkün değildi. Sonrasında gelen yansılar ve takviyenin artışı, teşkilat ve halkımızdaki heyecan ve teveccühün yükselmesi yanlışsız bir karar olduğunu gösteriyor. İnşallah programın uygulanması Tekrar Refah Partisi vesile olur.

“MİLLETVEKİLLİ VE BAKANLIK PAZARLIĞI YAPMADIK”

Biz birinci girdiğimiz seçimde kendi oyumuzu görelim istiyoruz dedik. Ayrıyeten teşkilatlarımız da kendi amblemimize oy vermek istiyor. Bizim milletvekili, bakanlık, Cumhurbaşkanı yardımcılığı üzere talebimiz olmadı. Biz yalnızca 7’li masanın telaffuzları ortada. Ki üzülerek söylüyorum PKK da bunların içerisinde. Bu türlü bir yapıya geçit vermeyelim. Mutabakat metninin uygulanmasına vesile olalım ve millete yarar sağlayalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top