Osman Kavala tutukluluğunun 2000. gününde paylaştığı bildiride 14 Mayıs’ı işaret etti

Gezi Parkı aksiyonlarını finanse ve organize etmekle suçlanan sanıkların 25 Nisan 2022’de yargılandığı davada Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet; Mücella Yapan, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl mahpus cezası verilmişti.

AVUKATLARI ARACILIĞIYLA İLETİ YAYIMLADI

Bugün itibariyle 2000 gündür Marmara Cezaevi’nde (Silivri) olan Kavala, tutukluğuna ait avukatları aracılığıyla yayımladığı iletide hukuka, mantığa sığmayan savlar ve suçlamalarla cezaevinde olduğunu hatırlatarak şunları kaydetti; “Beni cürümle ilişkilendiren hiçbir somut kanıt olmadığı birinci Seyahat davası sonunda oybirliği ile verilen beraat kararında açıkça belirtilmişti. İddianameleri okuyan herkesin rahatça göreceği bu gerçek iki AİHM kararıyla bağlayıcı hukuksal karar niteliği kazanmasına karşın cezaevinde tutulmam kanunların ve yargı yetkisinin berbata kullanımı ile gerçekleştirilen bir eziyet etme hareketidir.

“BİNLERCE YURTTAŞIMIZ DA TIPKI BEKLENTİ İÇİNDE”

Başkalarının hayatlarına kıymet vermeyen anlayışın tezahürüdür. 14 Mayıs’tan sonra yargıda ve tüm kamu kurumlarında hukuk prensiplerine, insan haysiyetine ve insan haklarına hürmet gösteren bir anlayışın hakim hale geleceğini ümit ediyorum. Hata işlediklerine dair kanıt ortaya konmadan cezaevine sokulan binlerce yurttaşımızın da birebir beklentiler içinde olduğuna inanıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top