Zelzelede ölen Şeyma’nın ailesini arayıp “Taksitlerini ödemedi” diyen dolandırıcıların tezgahı bozuldu

İskenderun ilçesi Alparslan Ortaokulu’nda rehber öğretmenlik yapan Şeyma İyiol’un oturduğu bina da Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde yıkıldı. Enkaz altında kalarak hayatını kaybeden İyiol’un cenazesi, 2 gün sonra çıkartılarak memleketi Denizli’ye getirilip, toprağa verildi.

İCRA SÜRECİ BAŞLATACAKLARINI SÖYLEDİLER

Şeyma’nın babası Hayati İyiol (60) evladının acısını yaşarken; argümana nazaran 3 Nisan’da telefon ile arayıp, kendisini avukat olarak tanıtan bir kişi, kızının alışveriş nedeniyle borcu olduğunu, ödemediği için de icra süreci başlatacaklarını söyledi. Baba İyiol da büyük kızının avukat olduğunu belirtip, mevzuyu Ceylan İyiol’a anlatmalarını istedi. Telefondaki kişi, bu kere Ceylan İyiol’u arayıp, Şeyma’nın kredi kartıyla toplamda 16 bin 528 TL’lik alışveriş yaptığını, şubat ve mart taksitlerini ödemediği için icra süreci başlatılacağını belirtti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Ceylan İyiol, kendisini alışveriş yapılan şirketin avukatı olarak tanıtan şahıstan şirket yetkilisinin telefonunu istedi. Kendisini telefonda şirket yetkilisi olarak tanıtan kişi de Şeyma İyiol’un bir bilişim firmasının yapay zeka eserleri ile ekran kartı aldığı söyleyip, bunların 3 Aralık’ta okula teslim edildiğini belirtti. Telefon görüşmelerinin akabinde araştırma yapan avukat İyiol, kelam konusu şirketin isminin kullanılıp, dolandırıcılık yapıldığını tespit etti. Zelzelede yakınlarının kaybeden çok sayıda kişinin bu metot ile dolandırıldığını belirleyen avukat İyiol, Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu.

“NEREDE DEFNEDİLDİKLERİNİ BİLE SÖYLÜYORLAR”

Ceylan İyiol, sarsıntıda hayatını kaybeden şahısların bilgilerinin kullanılarak dolandırıcılık yapıldığını belirterek, “Beni arayıp kendisini avukat olarak tanıtan kişi, kardeşimin borcu olduğunu, icra sürecinin başlatılacağını söyledi. Ben de avukat olduğum için araştırdım. Eserin satıldığı şirketin sahibini aradım. Bu türlü bir satış yapılmamış, şirketin sahibi günde en az 10 kişinin bu formda kendisini aradığını söyledi. Zelzelede hayatını kaybeden şahısların yakınlarına ulaşıp, borcu olduğunu söylüyorlar. Telefonlara, borcu olduğuna dair ‘mail order’ evrakı de gönderiyorlar. Hatta taksit dökümü bile hazırlamışlar. Benim yaptığım araştırmada eser alınmamış, bankaya bile gittim, alışveriş yapıldığına dair hesap hareketi bile yok. Bu dolandırıcılar, çok âlâ hazırlanmışlar. Sarsıntıda ölenlerin bilgilerini internet sitelerinden buluyorlar. Nerede defnedildiklerini bile söylüyorlar. Zelzelede yakınına ulaşmak isteyen herkes kimlik bilgilerini, adreslerini, vazifelerini toplumsal medyadan paylaştı. İnsanların acılarından beslenmeye çalışan bu bireyler, vicdanları zedeliyor” dedi.

Kendilerinin dolandırılmadığını lakin çok sayıda kişinin bu usul ile tuzağa düştüğünü öğrendiklerini belirten İyiol, “Depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum. Bu çeşit dolandırıcılara kanmasınlar, uygunca araştırsınlar. Direkt ödeme yapmasınlar, hesap hareketlerini denetim etsinler” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ramazan Çetin – Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top