Altay tankının TSK’ya teslim merasiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Katar’a satıldı” tenkitlerine cevap: Adamın hayatı palavra

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesiyle BMC Savunma tarafından üretilen iki adet Yeni Altay Tankı, Sakarya Arifiye’de düzenlenen merasimle testleri için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Merasimde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, isim vermeden Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklendi.

“YÜZDE 51’İ BİZE, YÜZDE 49’U KATAR’A AİT”

Erdoğan, “Ordumuz tarafından testleri tamamlandıktan çabucak sonra tanklarımızın seri üretimine başlayacağız. Arifiye Tesisleri’nde, hani diyorlar ya ‘Burayı Katar’a sattık’ falan diye, bu türlü bir şey kelam konusu değil. Burada yüzde 51’i bize aittir, yüzde 49’u Katar’a aittir.” dedi.

“ADAMIN HAYATI YALAN”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, Adamın hayatı palavra. Diğer bir sermayesi yok. En değerli yanı da şudur; daima sermaye noktasında destekte burayı destek eder durumdadır. Tüm bunları bilmeden, palavra üstüne palavrayla burada bütün siyasi sermayesini tüketmeye çalıştılar.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Sözlerimin çabucak başında bugün son gününü idrak ettiğimiz mübarek Ramazan bayramınızı tebrik ediyorum. Biraz geciktik kusura bakmayın Akyazı’da bugün farklı bir merasimler mi kutlamalar mı desem. Yollar devamlı önümüzü kestiler, siyasetin bu türlü bir özelliği var. Hoş geçti. Yeni Altay tankının testler için silahlı kuvvetlerimize teslim merasimi nedeniyle sizlerle beraberiz.

“TÜRKİYE ARTIK BU ALANDA BİRİNCİ SIRALARDA”

Tüm şehitlerimizi Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm gazilerimizi rahmetle yad ediyorum. 9 Ocak’ta fırtına obüslerinin teslimat merasimini gerçekleştirmiştik. Bugün de bir öbür gurur verici projemizin yeni jenerasyon Altay tankımızın test için teslim heyecanını yaşıyoruz. Kara aracı talebini yerli ulusal imkanlarla karşılamak için uzun yıllardır ağır bir formda çalışıyoruz. Fırtına obüslerinden farklı kalibrede silah ve silah kulelerine sahip pek çok aracı ordumuzun hizmetine sunduk. Araçlarımızdaki silah sistemlerini, ekipmanlarını üretiyoruz. Hatta son periyotta dışarıdan temin ettiğimiz zırh sistemlerinin yerli ve ulusal imkanlarla imalatına da başladık. Hafif ve orta sınıf insansız kara aracını güvenlik güçlerimizin hizmetine verdik. Kara aracı alanında neredeyse bütün gereksinimlerimizi yerli ve ulusal kabiliyetlerle karşılar hale geldik. Dost ve müttefik ülkelere de kara aracı ihraç ediyoruz. Türkiye artık bu alanda dünyada birinci sıralarda yer alan tedarikçi bir ülke pozisyonuna gelmiştir.

“YENİ ALTAY 3. JENERASYONDAN ÖTE BİR TANK HALİNE GELDİ”

Araçlarımızın ünü yayıldıkça önümüzdeki periyotta çok daha yüksek ihracat sayılarına ulaşacağına inanıyorum. Ana muhabere tankı olacak yeni Altay tankıyla savunma sanayi atılımlarımızı taçlandırmayı hedefliyoruz. Altay tankının geliştirilmesi sürecinde pek çok zorlukla karşılaştık. Buna da çamur atıldı. Süreç sabote edilmek istendi. Yılmadık, pes etmedik, geri adım atmadık. Daha uygununu daha çağdaşını üretmek için canla başla çalıştık. Özellikle mühdendislerimiz pek çok mahzurun üstesinden gelmek için emek harcadılar. Tüm alt sistemlerin yerine yerli ve ulusal alt sistemler tasarladılar. Sonuçta yüksek yerlilik oranı, ileri teknolojisiyle ortaya yeni Altay çıktı. Bu projede tankların en kıymetli özelliklerinden beka kabiliyetini güçlendirdik. Yeni Altay 3.nesilden de öte bir tank haline geldi. Birinci eserlerini bugün TSK’ya teslim ediyoruz.

“KOLAY OLANI DEĞİL, ÜLKEMİZ İÇİN EN İYİ OLANI SEÇTİK”

Milli Savunma Bakanlığımızı, TSK’mızı, Savunma Sanayi Başkanlığımızı, BMC savunmayı, bütün mühendis ve çalışanlarımızı tebrik ediyorum. Savunma endüstrinde geliştirilen her eserin gerisinde yıllar süren çok önemli bir emek, sabır ve çalışma vardır. Bugün dünyada parmakla gösterilen SİHA’larımızın, savaş gemilerimizin, füzelerimizin her biri bu türlü ortaya çıktı. Öteki alanlarda olduğu üzere burada da evvel işe paradigmayı değiştirerek başladık. 20 sene evvel 21 sene önceyi hatırladığımda biz silahlarımızda bırakın tank top kenara, tabanca tabanca. Bunları üretemiyorduk. Amerika bize biliyorsunuz bu glockları vermemeyle tehdit etti. Glocktan daha üstünleri yapar hale geldik onlar bizden istiyor. Sorun inanmak. Sorun inanacaksın ondan sonra da sonucunu alacaksın. Kolay olanı değil ülkemiz için en güzel olanı seçtik.

“PES ETMEK YERİNE MUVAFFAKİYETE KİLİTLENDİK”

Yapamayız, beceremeyiz diyen mandacı başlara inat en düzgününü biz yaparız dedik ve yola koyulduk. Bütün mühimmatını yapar hale geldik. Siz aracı yaptınız mühimmatınız yoksa duman olursunuz. Bu safhalar aşıldı. Amacımızı tam bağımsız savunma sanayi olarak belirledik. Savunma sanayi projelerini takip ettik, destekledik. Firmalarımızı destekledik, özel dalın önünü açtık sıkıntılara odaklanmak daha birinci denemede pes demek yerine sonuca ve muvaffakiyetle kilitlendik.

Savunma projelerimizin toplam bütçesi 75 milyar dolarlık proje hacmine ulaştık. Bundan 20 yıl evvel yalnızca 248 milyon dolar savunma sanayi ihracatı varken bu alanda 4 milyar 400 milyon dolar ile rekor kırdık. Yalnızca son birkaç hafta içerisinde milletimizin gurur kaynağı olacak pek çok projeyi gerçeğe dönüştürmenin bahtiyarlığını yaşadık. Ülkemizin en büyük TCG Anadolu’yu deniz kuvvetlerimize teslim ettik. Yer müşahede uydusu İMECE’yi yörüngesine uğurladık.

Bugün savunma sanayi alanında 2 bin 700’den fazla firmamız faaliyet gösteriyor. 10 binlerce kardeşimiz istihdam ediliyor. Yeni yatırımlarla savunma endüstrinin hem milletimizin güvenliğine hem ülkemiz iktisadına daha fazla katkı yapacağına inanıyorum.

“BUNLAR BU ÜLKENİN EVLADI OLAMAZ”

Geçmişte birileri İHA ve SİHA’ları maket uçak olarak tanım ediyor. TCG Anadolu ile ilgili ne diyorlar iki bombalık ömrü var. Bunlar bu ülkenin evladı olamaz. Bunlar Türk evladı olamaz. Bu hazımsızlık ne yazık ki bu ülkede siyaset yapanların bile her yerine girmiş. Konutlarımızda kullanmaya başladığımız Karadeniz gazını Rus gazı zannedenleri bile görüyoruz. Siz yaptınız da niçin yapıyor musunuz dedik ya? Ne yaparlarsa yapsınlar ülkemize ve milletimize hizmet eforlarımızı baltalamaya bunların güçleri yetmeyecek. Türkiye Yüzyılı’nın inşasının önüne geçemeyecekler. Etnik ve mezhebi farklılıklarımızı kaşıyan fitne siyasetiyle milletimizin birlik ve beraberliklerini bozamayacaklar. Eli kanlı terör örgütlerini bu ülkenin başına tekrar bela edemeyecekler. Milletimizin savunma endüstriyle birlikte Türkiye’nin 21 yıllık kazanımlarına sahip çıkacağından asla kuşku duymuyorum. Yeni Altay tankımızın kahraman ordumuza bir defa daha güzel olmasını diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top