Antalya’da iki bayanın yamaç paraşütü eğitimi faciayla bitti! Biri öldü, başkası ağır yaralı

Antalya’nın Alanya ilçesinde yamaç paraşütü eğitimi alan Sümeyye Al (26) ile Gülsüm Çelik (40) bitirme imtihanı için öğlen saatlerinde Yassı Zirve’den ikili atlayış yaptı. Sümeyye Al’ın kullandığı paraşüt, denizin üzerinde seyrederken denetimden çıktı. Çelik ile Al metrelerce yükseklikten denize düştü.

BİRİ ÖLDÜ, BAŞKASI AĞIR YARALI

Denizde paraşüte dolanan ikili akabinde bekleyen bota alındı. Sıhhat gruplarınca hastaneye kaldırılan yaralılardan Gülsüm Çelik hayatını kaybetti. Durumu ağır olan Sümeyye Al’ın tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

“DENİZE SPİRAL HAREKETİ İLE DÜŞTÜLER”

Türk Hava Kurumu (THK) pilot eğitmeni Ergun Ulu, olaya ait yaptığı yazılı açıklamada şu tabirleri kullandı: “Bugün bizi derinden üzen acı bir olay yaşandı. Türk Hava Kurumu üzerinden açılan T1 kursumuzda tandem pilotaj öğrencilerimiz olan Sümeyye ile Gülsüm uçuşu esnasında bir kaza gerçekleşmiştir. Uçuşta Sümeyye Al pilot ve Gülsüm Çelik yolcu olarak bulunmakta olup, acil durumların simüle edilmesi esnasında pilot denetimini kaybetmiş ve süratle irtifa kaybedilerek sert bir biçimde denize spiral hareketi ile düşmüşlerdir.

EĞİTİM SONUNDA DENETİM SINAVINDALARMIŞ

Olay sonucunda bot ile çabuk biçimde kazazedeler sudan çıkarılarak birinci yardım müdahaleleri sudan çıkarıldığı anda botta yapılmaya başlanmıştır. Pilot kursiyer Sümeyye Al olayı yaralanarak atlatmışken yolcu kursiyer Gülsüm Çelik hayatını kaybetmiştir. Öğrenci tandem pilotu Sümeyye Al, tek başına uçuş lisanslarını almış olup, tandem yamaç paraşütü için eğitimi sonunda denetim imtihanında bu acı olay yaşamıştır.

“TİCARİ FAALİYET DEĞİL, DENETİM UÇUŞU”

Kazaya mevzu uçuş ticari bir faaliyet olmayıp, denetim uçuşudur. Ekstrem bir spor olan yamaç paraşütünde risklerin en aza indirgenmesi için azami itina ve şuurla hareket edilerek gerekli tüm güvenlik önlemleri tarafımızca alınmış olmasına karşın maalesef ki bu sonuç gerçekleşmiştir.

“İLK KERE BU TÜRLÜ BİR OLAY YAŞANDI”

Alanya üzere yılda 50 bin civarında uçuş yapılan bir bölgede 25 yıllık periyotta birinci kere bu türlü bir olayla karşılaşmış olmak bile herkes için epeyce üzücüdür. Tüm yamaç paraşütü topluluğu ismine yaralıya acil şifalar, müteveffaya ise Allah’tan rahmet ile kederli ailesine ve yakınlarına da başlığı ve sabırlar diliyoruz. Başımız sağ olsun.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Engin Ataoğlu – Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top