İshak Paşa Sarayı’nın Ramazan Bayramı’ndaki ziyaretçi sayısı 8 bine yaklaştı

Ağrı‘nın Doğubayazıt ilçesindeki Osmanlı yapıtı tarihi İshak Paşa Sarayı, Ramazan Bayramı sürecinde yaklaşık 8 bin ziyaretçi ağırladı.

“Medeniyetler Geçidi” olarak isimlendirilen bölgede, ilçenin 7 kilometre güneyinde bir doruğun üzerinde konseyi saray, Osmanlı, Selçuklu, barok ve rokoko mimarilerinden taşıdığı izler ve süslemelerle ilgi çekiyor.

UNESCO Dünya Miras Süreksiz Listesi’nde yer alan tarihi yapının yerleşkesinde cami, odalar, surlar, türbe, iç ve dış avlular, divan ile harem salonları yer alıyor.

Son yıllarda acentelerin bölgeye cinsler düzenlemeye başlamasıyla batı vilayetlerinden de kümeler halinde saraya gelen ziyaretçiler, burada adeta tarih seyahatine çıkıyor.

Ziyaretçiler bayram şekeriyle karşılandı

Ramazan Bayramı hasebiyle yoğunluğun arttığı sarayda vazifeli işçi ziyaretçilere şeker ikram edip bayramlarını kutladı.

Ziyaretçiler, sarayın yanı sıra Eski Bayezid Mescidi, Doğubayazıt Kalesi’nden geriye kalan surlar ve İslam alimi Ahmed-i Hani’nin türbesini de gezdi.

Bayram tatili sürecinde Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü bilgilerine nazaran, yaklaşık 8 bin ziyaretçi tarihi saraya geldi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Kösedağ, AA muhabirine, İshak Paşa Sarayı‘nın yılın her devri ziyaretçi kabul ettiğini söyledi.

Gelenlerin tarihi yeri çok beğendiğini tabir eden Kösedağ, şöyle konuştu:

İshak Paşa Sarayı‘nın Ramazan Bayramı’nda açık olmasıyla ilgili çok sayıda telefon geldi. Biz de sarayı bayramın birinci günü öğlenden sonra açtık. Geçmiş bayramlara oranla önemli bir yoğunluk yaşıyoruz. Havaların ısınmaya başlaması ve turizm döneminin başlamasıyla bu yoğunluğu sarayda görmek mümkün.”

Ülkenin her tarafından ziyaretçi ağırladı

Kösedağ, Balıkesir, Sinop, Ordu, Ankara ve bölge başta olmak üzere ülkenin dört bir tarafından ziyaretçinin saraya geldiğini anlattı.

Kocaeli’den gelen Betül Ünlü tarihi yerlere çok meraklı olduğunu ve sarayı da beğendiğini lisana getirerek, “Neredeyse ülkenin her yerini gezdim diyebilirim. Şükürler olsun Ağrı’ya da ayak basma fırsatım oldu.” dedi.

Saraydaki desenlerden etkilendiğini anlatan Ünlü, cami tavanındaki süslemelerin de kendisine çok farklı geldiğini söyledi.

Ziyaretçilerden Nevin Altınpınar da İshak Paşa Sarayı‘nın görülmesi gereken çok görkemli bir yapı olduğunu belirterek, “Daha evvelden buraya tekraren geldim. İshak Paşa Sarayı büyüleyici bir hoşluğa sahip. Burayı daha evvel hiç bu kadar kalabalık görmemiştik.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Abdullah Söylemez – Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top