NetEase, Blizzard’a 43.5 Milyon Dolarlık Dava Açıyormuş

Çinli basın kuruluşu Sina Technology savına nazaran NetEase, Blizzard’a 43.5 milyon dolarlık bir dava açmaya hazırlanıyormuş. Bu davanın sebebi Blizzard’ın geçtiğimiz sene Çin’de süregelen oyunlarını durdurup sunucularını kapaması.

Geçtiğimiz kasım ayında Blizzard oyunlarının Çin’den ayrılacağını, zira yayıncı NetEase ile lisans muahedesini yenileme konusunda anlaşamadıklarını açıklamıştı. Ocak ayında ise Blizzard’ın geliştirdiği tüm oyunlar Çin’den ayrıldı, sebep olarak da tekrar NetEase’in oyun sunucularını açık tutma mutabakatına yanaşmadığı gösterildi.

Ancak artık de NetEase, sunucuların kapanmasını akabinde oyunlar için para iadesi isteyen oyuncular yüzünden uğradığı ziyanı Blizzard’dan tahsil etmek istiyor. Sina Technology’nin haberine nazaran NetEase bir milyondan fazla Çin’li oyuncuya para iadesi yapmış lakin artık Blizzard’ın bu ziyanı şahsen karşılamasını talep ediyor.

Hal bu türlü olunca da Blizzard’ın “lisans mutabakatını yenilemeyi NetEase istemedi” argümanı öne çıkıyor esasen, o denli bir durumda NetEase’in bu türlü bir istekte bulunmaya hakkı olmazdı. Fakat Blizzard da ortada bir meşakkat olmasa Çin üzere dev bir pazardan çekilmek zorunda kalmazdı, yalnızca Diablo Immortal’ın Çin’de geç çıkışı bile günlük milyon dolarlarca kayba yol açmışken üstelik.

NetEase – Blizzard polemiğinde yeni gelişmeler olursa takipteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top