1 Mayıs bankalar açık mı? 1 Mayıs’ta bankalar çalışıyor mu?

1 Mayıs bankalar açık mı? sorusu gündemde yer alıyor. Personel ve İşçiler Bayramı olan 1 Mayıs, dünya çağında kutlanmaktadır. Her sene coşkuyla kutlanan 1 Mayıs‘ta bankaların açık olup olmadığı ise araştırılıyor. Arama motorlarında ise 1 Mayıs bankalar açık mı? 1 Mayıs’ta bankalar çalışıyor mu? sorularına karşılık aranıyor. İşte ayrıntılar…

1 MAYIS BANKALAR AÇIK MI?

1 Mayıs günü resmi tatil sayılmaktadır bu nedenle bankalar hizmet vermeyecek. Bankada süreç yapacak olan vatandaşlar 2 Mayıs günü banka süreçlerine devam edebilecek.

1 MAYIS NEDEN KUTLANIR?

İlk defa 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat çalışanları, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Konutu’na kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika Emekçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde personeller günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan şovlara yarım milyon emekçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz personel, birlikte yürüdü. O periyotta Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. Personeller, sokaklarda yürüdükten sonra daima birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz çalışanların birlikte yaptığı şovlar, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ halinde yorumlanmıştı. Bu şovlar 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu şovun tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir personel temsilcisinin teklifiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, uğraş ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylelikle ikinci şov 1890 yılında yapılabildi.

1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar sırasında yapılan atakta 34 kişi öldü ve 136 kişi yaralandı. Vakitle 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylelikle emekçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı emekçiler büyük kitle şovlarıyla kutlar; kimi ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir hareket biçimini de alır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top