Anzaklar ‘Şafak ayini’ ile atalarını andı

Anzaklar ‘Şafak ayini’ ile atalarını andı

ÇANAKKALE – Çanakkale Kara Savaşları’nın 108. yıl dönümü anma merasimleri çerçevesinde Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak Koyu’nda klâsik ‘Şafak Ayini’ yapıldı.

Her yıl 24- 25 Nisan tarihleri aralığında atalarını anmak için gelen Avustralyalı ve Yeni Zelandalı binlerce kişinin uyku tulumlarıyla katıldığı ‘Şafak Ayini’nde merasim düzenlendi.

Sabaha karşı 5.30’da başlayan Şafak Ayini, Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri ile Avustralya Savunma Kuvvetlerinin konuşmasıyla devam etti. Daha sonra Shell Green Mezarlığını anlatan bir görüntü ile Onur görüntüsü izletildi.

Daha sonra Karanga (toplanma çağrısı) yapıldı. Yeni Zelanda, Avustralya ismine konuşmalar gerçekleştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri ismine Binbaşı Mikail Güleç, Atatürk’ün Anzak annelerine yazdığı mektubu hem Türkçe hem de İngilizce okudu. Merasim, Türkiye ve öteki devletlerin çelenk sunumuyla devam etti. Türkiye ismine çelengi Çanakkale Vali Yardımcısı Davut Boztaş koydu. Borozan çalınması ve hürmet duruşunda bulunulurken, Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda Ulusal Marşları okundu. Merasim, son takdis kelamları yapıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ahmet Berke Erdal – Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top