CHP Genel Lideri Yardımcı Gamze Akkuş İlgezdi: Kızılay kan bedeline yüzde yüz artırım yaptı

CHP Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kızılay‘ın 23 Mart prestijiyle bir torba kan fiyatını 502 TL’den 980 TL’ye çıkarmasına ait yazılı açıklama yaptı.

“FİYATI YÜZDE YÜZ ARTIRARAK SGK’YA MADDİ KÜLFET YÜKLÜYOR”

İlgezdi, şunları kaydetti: “155 yıllık devlet kurumu Kızılay halktan parasız aldığı kanı KDV’si sıfır eser olarak hastanelere satıyor. Kızılay Lideri Kerem Kınık’ın ‘SGK’ya verdiğimiz kandan ziyan ediyoruz’ açıklamaları insan hayatına bakış açılarının ve Kızılay’ın kurumsal kimliğinden ne kadar uzaklaştığının ispatıdır. Skandallarına yeni skandallar ekleyen Kızılay, kan saklama şartlarını mazeret ederek yüzde yüze yakın bir artırımla bir torba kanın fiyatını 502 TL’den 980’e çıkararak Toplumsal Güvenlik Kurumu’na büyük bir maddi külfet yüklüyor. Bu durum kabul edilemez. Sarsıntının açtığı yaralar şimdi sarılamamışken yapılan bu atılım vicdansızlıktır.

“502 TL OLAN BİR TORBA KAN 980 TL OLDU”

Özel Hastanelerde tedavi gören hastalarımız, sıhhat hizmetlerine fiyatlı erişebildiği için kanı da fiyatlı bir biçimde almış oluyorlar. Devlet hastanelerinde ise vatandaşın cebinden kan parası çıkmadığını sav eden Kızılay bir şeyi atlıyor yahut görmezden geliyor. 502 TL olan bir torba kanın parasını 980 TL yapan Kızılay, bu parayı SGK’dan yani devletten tahsil ederek tekrar vatandaşın cebinden çıkarmış oluyor. Devlet kurumları vatandaşın vergileriyle dönmüyor mu? Bunu sokaktan geçen bir çocuğa dahi sorsanız bilecekken Kızılay yetkilileri bunu bilmiyor mu? Hasılı Kızılay dolaylı yollardan da olsa kanın fiyatını yeniden vatandaşın cebinden çıkarmanın yolunu bulmuş.”

“11 VİLAYETİMİZDE EN ÇOK GEREKSİNİM OLAN ŞEY KANKEN ARTIRIM YAPILIYOR”

Kızılay’a olan inancın yerle bir olmasına karşın alternatifsiz bir kuruluş olmasından ötürü kan bağışı davetini da yineleyen Akkuş İlgezdi, kelamlarına şöyle devam etti: “Kızılay, Kızılay yetkililerince şuurlu bir biçimde prestij kaybına uğratılıyor ve uğratılmaya da devam ediliyor. Şuurlu diyorum zira fakat şuurlu bir halde bu kadar büyük kusurlar sıralanabilirdi. 6 Şubat Kahramanmaraş depremindeki çadır skandalını daha unutmadık. Son vakitlerde kan stoklarının azaldığına dair savlar daha gün yüzüne çıkmadı. Kızılay Genel Lideri hakkında ve kurum hakkında şaibeli ticari bağlantıların savları da ortadayken, daha 2 ay evvel büyük bir doğal afet yaşamışken ve 11 vilayetimizde en çok muhtaçlık olan şeyin kan olduğu gerçeği gün üzere ortadayken bu türlü bir vakitte kana SGK üzerinden artırım yapmak, yağmur yağıyorken şemsiye satmaya benzeri. SGK’nın içini boşaltmak demek vatandaşlarımızı fiyatsız sıhhat hizmetlerinden de yoksun bırakmak demektir. İnsan hayatını ticarileştiren, sıhhat hizmetlerini piyasalaştıran bu anlayışın tam da karşısındayız.”

Kaynak: ANKA / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top