Dünyanın gözü 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde! Yunan gazeteden skandal Çavuşoğlu manşeti

Dünya Ankara’daki gelişmeleri yakından takip ediyor. 2023’ün en değerli olaylarından birisi olarak gösterilen 14 Mayıs cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin nabzını tutan pek çok televizyon ve gazete gelişmeleri anbean okurları ve izleyicileri ile paylaşıyor.

“MUHALEFET ERDOĞAN’I YENMEK İÇİN BİR ORTAYA GELDİ”

Türkiye’yi mercek altına alan NPR, dikkat çeken bir tahlil yayınladı. Washington, D.C. merkezli NPR “Türkiye’deki muhalefet partileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yenmek için bir ortaya geldi” başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

“ORTAK BİR GAYE ETRAFINDA TOPLANMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Muhalefet ittifakını oluşturan partilerin ortak noktalarının az olduğuna dikkat çeken NPR şu değerlendirmede bulundu; “Önümüzdeki ay yapılacak seçimlerde Türkiye’nin güçlü cumhurbaşkanını devirmek için koalisyon oluşturan partilerin pek az ortak noktası var, fakat ortak bir gaye etrafında toplanmaya çalışıyorlar.”

“RUSYA’YA YÖNELİK SİYASETİN DEĞİŞMESİ PEK MÜMKÜN DEĞİL”

‘Muhalefetin Rusya siyaseti nedir?’ sorusuna cevap arayan Middle East Eye (MEE), “Türk muhalif kaynaklar MEE’ye Kılıçdaroğlu hükümetinin Moskova ile münasebetlerini koparmayacağını ve Ukrayna’da istikrarlı hali sürdüreceğini söyledi” dedi. Haberde “ABD Lideri Joe Biden ne kadar isterse istesin, muhalefet adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 Mayıs’ta cumhurbaşkanlığını kazanması durumunda Türkiye’nin Rusya’ya yönelik siyasetinin ana sınırlarını değiştirmesi pek mümkün değil” sözlerine yer verildi.

YUNAN BASININDAN SKANDAL MANŞET

Yunan basını ise 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere kısa bir müddet kala Ankara’nın Ege’deki tansiyonu artırdığı savını sayfalarına taşıdı. “Çavuşoğlu kışkırtıyor” başlığını atan In.gr, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ege’de mülkiyeti meçhul adaların ve adacıkların olduğunu söylediğini aktardı.

“PROVOKASYONLAR YİNE BAŞLADI”

Haberde “Türkiye’deki ölümcül zelzelelerin akabinde Yunanistan ile Türkiye ortasındaki alakalar değerli ölçüde düzelmiş olabilir, lakin görünen o ki Türk yetkililer provokasyonları yavaş yavaş yine başlattı” tabirlerine yer verildi. “Mevlüt Çavuşoğlu: Ege’de mülkiyeti bilinmeyen adacıklar ve kayalık adacıklar var” başlığını atan Proto Thema, “Görünüşe nazaran Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’nın statüsü tartışmalı adalar tartışmasını sürdürerek, son aylardaki dostluk saldırısından evvelki üsluba geri döndü” dedi.

“MÜLKİYETİ BELGİSİZ ADALARDA ISRAR EDİYOR”

Ethnos da Çavuşoğlu’nun açıklamalarına geniş yer verdi. “Çavuşoğlu Ege’de mülkiyeti bilinmeyen adalarda ısrar ediyor” başlığı ile okurlarının karşısına çıkan Ta Nea ise şu değerlendirmede bulundu; “Türk Dışişleri Bakanı, sahibi meçhul küçük adalar ve adacıklar konusuna ısrarla geri dönüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top