Economist mecmuasından 9 sayfalık seçim raporu! İşte “14 Mayıs’ta ipi göğüsleyecek” dedikleri aday

14 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlere artık günler kaldı. Bu bağlamda hem iktidar hem de muhalefet kanadı alandaki çalışmalarını tüm süratiyle sürdürüyor. Dünya basını da Türkiye’de yapılacak seçimleri ilgiyle takip ediyor.

“ERDOĞAN’IN KAZANMASINI BEKLİYORUZ”

Seçimlerle ilgili bir yeni rapor da Economist Intelligence Unit’den geldi Economist bahisle ilgili tam 9 sayfalık bir rapor yayınladı. Kelam konusu raporda Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mümkün kazananı ve sonrasında yaşanacaklar ele alındı. Economist yayımladığı raporun daha birinci cümlesinde seçim gecesi ipi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göğüsleyeceğini belirterek “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasını bekliyoruz” dedi.

HDP AYRINTISI DİKKAT ÇEKTİ

Analizin devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerde ‘ideolojileri farklı olan muhalefet koalisyonuna’ karşı yarıştığı belirtildi ve HDP’nin de Millet İttifakı’na olan takviyesine yer verildi. Bu koalisyona karşın “Sayın Erdoğan’ın iktidarını devam ettireceğini düşünüyoruz” diyen Economist, Erdoğan’ın son günlerde “seçim ekonomisi” taktiklerine geçiş yaptığını belirtti. Economist, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşük faizli kredi, EYT ve emekli artırımı, ödenmemiş vergi, ceza ve devlete olan başka borçların yine yapılandırılması mevzularıyla rüzgarı ardına aldığını aktardı.

DIŞ SİYASETE VURGU YAPILDI

Raporun son kısımlarında ise Türkiye’nin dış siyasette edindiği tavra yer verildi. Türkiye’nin Rusya ile ilgilerinin derinleştiğini belirten Economist, Rusya-Ukrayna savaşında Erdoğan’ın bir orta bulucu rolü üstlendiğini hatırlattı. Tahlilin devamında Erdoğan’ın seçimleri kazanması durumunda İsveç’in NATO durumu, Yunanistan ile bağlantılar ve Suriye sorununda Türkiye’nin siyasetlerinin değişmeyeceği belirtildi ve batılı ülkelerin bu hususlar için muhalefeti ‘tercih edeceği’ belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top