Haiti’de çete üyesi olduğundan şüphelenilen 13 kişi yakılarak öldürüldü

BBC’nin haberine nazaran, polis, yakılarak öldürülen 13 kişinin silahlarının olaydan evvel alındığını kaydetti, lakin kalabalığın çete üyelerini nasıl yakaladığına ait bilgi paylaşmadı. Polis, kalabalık kümenin 13 kişiyi dövdükten sonra, üzerlerine akaryakıt dökülmüş lastikler geçirerek ateşe verdiğini belirtti.

RAPORDA GÜVENLİK SIKINTILARINA İŞARET EDİLDİ

Birleşmiş Milletlerin (BM) raporunda, başşehir Port-au- Prince‘deki güvenlik sıkıntılarının savaştaki bir ülkenin düzeyine ulaştığı belirtildi. Raporda ülkede, 14-19 Nisan tarihlerinde 18’i bayan ve çocuklardan oluşan 70 kişinin çete savaşlarının neden olduğu olaylarda hayatını kaybettiği tabir edildi. Silahlı çete üyelerinin bölgelerini genişletmek için birbiriyle uğraş ettiği aktarılan raporda, çetelerin birbiriyle ve polisle ortalarındaki çatışmaların çok sayıda sivilin vefatına neden olduğu vurgulandı.

EN MAKUS İNSANİ KRİZLERDEN BİRİYLE KARŞI KARŞIYALAR

Ülkede çok sayıda okul ve sıhhat merkezinin kapatılmasına neden olan olaylar, hizmet ve eserlere erişimi de olumsuz etkiledi. BM raporunda, Haitililerin ülkedeki mevcut durum nedeniyle son 10 yıldaki en berbat insani krizlerden biriyle karşı karşıya oldukları belirtildi.

HAİTİ’DEKİ ŞİDDET OLAYLARI

Ülkede silahlı kümelerin çatışması nedeniyle Nisan 2022’den bu yana 500’den fazla kişi hayatını yitirirken 3 bini aşkın kişi meskenlerini terk etmek zorunda kaldı. Haiti’deki toplumsal huzursuzluk, Temmuz 2021’deki Devlet Lideri Jovenel Moise suikastı, birebir yıl ağustosta 2 bin 200’den fazla kişinin vefatına ve on binlerce meskenin yıkılmasına yol açan 7,2 büyüklüğündeki sarsıntı, enflasyon, kolera hadiseleri, adam kaçırma ve şiddetin artmasıyla son yıllarda değerli ölçüde derinleşti. Enflasyonun son yılların en yüksek düzeyine ulaştığı ülkede nüfusun yüzde 40’ı besin yardımlarına bağımlıyken kronik hale gelen çete çatışmaları da yüzlerce kişinin vefatına ve binlercesinin yerinden edilmesine yol açtı.

Kaynak: AA / İbrahim Hakkı Çetinkaya – Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top