HÜDA PAR başkanı Yapıcıoğlu: Türk bayrağı yerine Türkiye bayrağı denmeli

HÜDA PAR Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, Habertürk’te Kürşad Oğuz’un sorularını yanıtladı. Yapıcıoğlu, “Şu anda AK Parti listelerinden girdiğimiz için tam olarak HÜDA PAR listelerine kaç oy gelecek ölçemiyoruz. İnanıyorum ki ittifaka yüzde 2-3 katkımız olur. Seçimler birinci çeşitte inşallah biter” dedi.

Seçimden sonra yeni bir anayasaya muhtaçlık olduğunu belirten Yapıcıoğlu, “Yeni anayasada değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez unsurlar olmamalıdır diyoruz” tabirlerini kullandı.

Yapıcıoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şu biçimde;

“Davet sayın Cumhurbaşkanından geldi. Biz de oturduk, konuştuk. Çalışıyoruz ve sonucu daima birlikte göreceğiz. Biz seçimden evvel de ittifak içerisine dahil olmayan muhalefet partisi iken de iktidarın doğruları destekledik, yanlışı eleştirdik. Biz ittifak içinde de yanlışı eleştirmeye devam edeceğiz. Biz hiçbir vakit yanlışın avukatlığını yapmayız. AK Parti’nin atacağı adım milletin menfaatine bir şey ise ittifak içinde olmasak da dayanak verecektik. Atacağı adımlar bize nazaran ziyanlı bir şey ise o adımı durdurmak için efor sarfedeceğiz.

“HER PARTİ KENDİ TELAFFUZUYLA İTTİFAK İÇİNDE”

Cumhur İttifakı’nın başka ittifaktan bariz farkı şu; öbür ittifakta 6’lı Masa kuruldu. ‘Oy birliği ile kararımızı alacağız’ dediler. Cumhur İttfakı’nda AK Parti bütün bileşenlerle teğe bir görüştü. Her birisi AK Parti ile başka ayrı ittifak kurdu. Biz bu ittifakın içerisindeyiz; lakin ittifak görüşmelerini AK Parti ile yaptık ve AK Parti listelerinden girdik. Biz daha evvel de açıkladık. Her parti kendi siyasi duruşuyla, siyasi telaffuzuyla bu ittifakın içindeler.

“SEÇİMDEN SONRA YENİ ANAYASA GEREKSİNİM VAR”

Siyasi Partiler Kanunu’nda 12 Eylül askeri cuntasının bütün partilere dayattığı siyasi çerçeve var. Siyasi partilerin tamamı bu çerçeveye nazaran CHP’nin siyasi şubeleri olmak zorunda. Gerçekte bu türlü mi; değil. Metinler vakit içinde eskir. Şu anda bir yemin metni var, bunun değişmesi için Anayasa’nın değişmesi lazım. Seçimden sonra yeni ve sivil anayasa gündeme gelecektir. Kesinlikle bu anayasa yapılmalıdır. Bütün partiler yeni bir anayasa istiyor. Mevcut anayasa 1982 Anayasası. Biz 4 vekille parlamentoya girmişken ‘Arkadaşlar bizim metnimiz budur’ diye bir duruşta değiliz. Bence biz bu milletin özüyüz. Milletin sesi olacağız orada. Bu ses duyulursa Allah’ın müsaadesiyle gümbür gümbür gelecek inşallah.

“HÜDA PAR’IN İTTİFAKA YÜZDE 2-3 KATKISI OLUR”

Biz 2023 seçimlerinde amacımız yüzde 3 gaye koymuştuk. Şu anda AK Parti listelerinden girdiğimiz için tam olarak HÜDA PAR listelerine kaç oy gelecek ölçemiyoruz. İnanıyorum ki ittifaka yüzde 2-3 katkımız olur. Seçimler birinci çeşitte inşallah biter. Şu anda kanaatimce yüzde 50 bandında bir yerde. Biraz üstü, biraz altı. Muharrem İnce bir ölçü oyunu küskünler ve AK Parti’den oy alıyor. Sayın İnce seçime katılmasaydı birinci tıpta biter derdim. Bu da seçimin birinci çeşidin bitmesinin önüne geçecek mi, onu vakit gösterecek. Şu anda Cumhur İttifakı bir ivme yakaladı, inşallah seçime kadar devam edecek ve seçime kadar açılacak. Alanda gördüğümüz Cumhur İttifakı’nın oylarında artış var, kıymetli teveccüh var.

“7 PARTİNİN OY TOPLAMI CUMHUR İTTİFAKI’NIN ALTINDA”

Millet İttifakı’nın oyları Cumhur İttifakı’nın oylarının çok altında. 7 partinin oy toplamı Cumhur İttifakı kadar olmayacak. Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde de o denli olacak. HÜDA PAR’lıların misyon aldığı sandıklarda bütün vatandaşların oyu emniyettedir. Biz kimsenin hile yapmasına göz yummayız. Bizim milletin iradesinin olduğu üzere sandıktan çıkmasını temin için çabımız var.

“YALANCI ÇOBAN ÜZERE HALK NEZDİNDE DEĞERİ YOK”

“HÜDA PAR’IN HİZBULLAH’LA ALAKASI YOKTUR”

Ne Hizbullah ne de diğer bir örgütle HÜDA PAR’ın ne organik ne inorganik bir bağı yoktur. Daha evvel tekraren soruldu. 11 yıl evvel partimizi kurduk. Onlarca kez net yanıtlar verdik. Birileri ısrarla birebir şeyi tekrarlıyor. HÜDA PAR’ın parti programının hiçbir yerinde ‘Biz federasyon istiyoruz’ diye bir şey yok. Arkadaşlarımız tekraren programa bağlandı. Biz ‘federasyon dahil herşey özgürcü savunulabilsin’ diyoruz. Biz yeni bir anayasaya muhtaçlık olduğunu söylüyoruz. Bu yeni anayasayı yaparken de milletin temsilcileri ortak noktada buluşulmalıdır. Yeni anayasada değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez hususlar olmamalıdır diyoruz. Biz saltanat değil cumhuriyetçi bakıyoruz. Evet biz ümmetçiyiz. Ümmetçi bakmak cumhuriyetçi olmaya mahzur değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top