Hürjet birinci kere gökyüzüyle buluştu! Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihi uçuşu bu sözlerle paylaştı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen Türkiye’nin birinci jet motorlu eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET, birinci uçuşunu gerçekleştirdi.

“TÜRKİYE YÜZYILINA ARMAĞAN OLSUN”

O anları paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumsal medya hesabındaki paylaşımında, yerli ve ulusal birinci beşerli süpersonik jet uçağı Hürjet’in birinci uçuşunu muvaffakiyetle gerçekleştirdiğini belirterek, “Hamdolsun. Türkiye Yüzyılı’na armağan olsun.” tabirine yer verdi.

KIZILELMA TEKNOFEST ALANINA UÇTU

Baykar tarafından yüzde 100 öz kaynaklarla ulusal ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin birinci insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, TEKNOFEST 2023’e uçarak geldi. Bayraktar Kızılelma, Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nin de bulunduğu Tekirdağ’daki Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndan TEKNOFEST 2023 kapsamında sergilenmek üzere Atatürk Havalimanı’na havalandı. Bu uçuş ile Bayraktar Kızılelma, birinci defa test uçuşlarının yapıldığı havalimanından öteki bir havaalanına uçarak intikal etti. Bayraktar Kızılelma’ya uzak kol uçuşunda Bayraktar Akıncı TİHA eşlik etti.

Şimdiye kadar iki prototipi muvaffakiyetle üretilen ve 27 Nisan-1 Mayıs günleri ortasında TEKNOFEST 2023 kapsamında Atatürk Havalimanı’nda milletle buluşacak olan Bayraktar Kızılelma’nın geliştirme ve üretim faaliyetleri devam ediyor. 2024 yılında ulusal insansız savaş uçağının seri üretimine geçilmesi planlanıyor.

SOLO TÜRK VE TÜRK YILDIZLARI DA HAVALANDI

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “TEKNOFEST 2023 kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanına intikal eden Hava Kuvvetlerimize ilişkin uçaklarımız, İstanbul Boğazı üzerinde selamlama uçuşu gerçekleştirecek. 13.30-13.45 ve 14.00-14.45 saatleri ortasında gözünüz gökyüzünde olsun.” tabirlerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top