Kenya’daki “açlık tarikatı”nın önderi en az 1000 kişinin öldüğünü ileri sürdü

Tarikat önderi Good News International Kilisesi Qapazı Paul Mackenzie Nthenge, polise Hz. İsa’yla buluşmaya giden en az 1000 kişiyi bulacaklarını söyledi.

ORMANDAN ÇIKAN CESET SAYISI 73’E ULAŞTI

Malindi’deki Good News International Kilisesi yakınındaki Shakahola Ormanı’nda bulunan ceset sayısının 73’e ulaştığı belirtilirken, hala 112 kişinin kayıp olduğu ve ceset sayısının artabileceği aktarıldı.

“TERÖRİZMDEN FARKSIZ”

Öte yandan, hususa ait birinci defa açıklama yapan Kenya Devlet Lideri William Ruto, tarikatta yaşananların “terörizmden farksız” olduğunu tabir etti. Ruto, “Teröristler yakışıksız aksiyonları için dini kullanıyorlar. Mackenzie üzere adamlar da tıpkı şeyi yapıyor. Bu tip adamların, başka terörist ve hatalıların dini yok. İlişkin oldukları yer mahpus, olması gerektikleri yer orası” dedi.

TARİKAT ÖNDERİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Polis, 15 Nisan’da açlıktan öldüğünden şüphelenilen 4 kişinin cesedinin bulunmasının akabinde Nthenge’yi gözaltına almıştı. Ormanlık alanda yapılan geniş çaplı aramalarda toplu mezarda onlarca kişinin cesedi bulunmuştu. Papaz Nthenge’nin şikayetler üzerine daha evvel birkaç kere gözaltına alındığı ve hür bırakıldığı öğrenildi.

Kaynak: AA / Tufan Aktaş – Yeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top