Muş’ta, ‘Genç kızlar erken yaşta evlendirilmesin’ diye kurulan futbol kadrosu şampiyon oldu

MUŞ’ta genç kızların erken yaşta evlendirilmesinin önüne geçmek hedefiyle 2013 yılında kurulan Yağmur Spor Bayan Futbol Ekibi, oynadığı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Bayanlar 3’üncü Ligi 19’uncu kümede şampiyonluğa ulaştı. Kulüp lideri Haldun Bayrak (60), bazen bankadan kredi çekerek kulübü ayakta tutmaya çalıştığını belirterek, “Futbolcu kızların hem spor yapmasını sağladık hem de üniversite hayallerini gerçekleştirerek erken yaşta evlendirilmelerinin önüne geçtik” dedi.

Emekli olan, evli ve 3 çocuk babası Haldun Bayrak, bölgede genç kızların erken yaşta evlendirilmesine mani olmak için, kısıtlı imkanlarla Muş Yağmur Spor Bayan Futbol Ekibi’ni kurdu. Merkezde ve köylerde yaptığı taramalarla, ilk atletlerini gruba kazandıran Bayrak, şimdiye kadar 48 atletin üniversitelerdeki çeşitli spor kollarına kaydolmasını sağladı. 28 oyuncusu bulunan kadro, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Bayanlar 3’üncü Ligi 19’uncu kümede şampiyon olarak, Play-off’u garantiledi. Kadro artık de 2’nci lig için hazırlanıyor.

‘YEŞİL ALANLARIN TOZUNU ATIYORLAR’Büyük hayallerle kurduğu Bayan Futbol Ekibi’nde çok hoş işlere imza attıklarını ve atmaya da devam ettiklerini belirten Bayrak, “2013 yılında Muş’ta kurduğum Yağmur Spor Bayan Futbol Grubu sayesinde birçok genç kızımız gelinlik yerine forma giyerek düğün salonu yerine; stadyuma gitti. Yağmur Spor Bayan Futbol Grubu olarak, Türkiye Bayanlar 3’üncü Ligi’nin 19’uncu kümesinin şampiyonu olduk. Önümüzde Play-off maçları var. Allah kısmet ederse orada da şampiyon olup, gayemiz olan ikinci lige çıkacağız. Kızlarımız adeta yeşil sahaların tozunu atıyor” diye konuştu.’FİNANSMAN KAYNAKLARINI EMEKLİ MAAŞIMLA KARŞILIYORUM’Kızların futbol oynayıp birebir vakitte eğitim-öğretimlerini sürdürebilmelerini maksat edindiklerini söyleyen Bayrak, “Futbolcu kızlarımızın birden fazla spor lisesi öğrencisi. Onları çalıştırıp üniversiteye girmelerini de sağlıyoruz. Muş’ta okuyanlarla yolumuza devam ederken, diğer vilayetlere gidenlerle de daima irtibat halindeyiz. Bugüne kadar 48 atletimiz beyaz gelinlik giymek yerine üniversite öğrencisi oldu. Kimileri üniversite mezunu oldu, kimileri ise hala öğretimini sürdürüyor. Tek isteğimiz futbol grubumuza gereken dayanağın verilmesi. Emelimiz bayan futbolunu daha hoş bir pozisyona getirmek. 10 yıl evvel kurduğum bayan futbol grubunun finansman kaynaklarını emekli maaşımla karşılıyorum. Bazen bankadan kredi çekiyorum. Az da olsa takviye alıyoruz fakat yetmiyor. 46 yılımı spora adadım. Futbolcu kızlarımla gurur duyuyorum. Kar, yağmur, çamur, yokluk demeden amatör ruhla alana çıktılar ve şu anda hak ettikleri şampiyonluğu kazandılar. Futbolun yalnızca erkekler için olmadığın bir defa daha gösterdik. Bayanlarımıza takviye verilirse yapamayacakları şey yok. Türkiye’de yaklaşık 150 bayan futbol ekibi var. Bölgemizde de bayan futbol kadrosunun ilerlemesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi.’BİZE GÜVENENLERİ MAHÇUP ETMEDİK’Takımın orta saha oyuncusu Muş Alparslan Üniversitesi BESYO son sınıf öğrencisi Zelal Aral (23), “Grupta şampiyonluğumuzu ilan ettik. Çok memnunuz. Bize güvenenleri mahcup etmedik. Kentimizi en hoş halde temsil ettik. Play-off’ta da başarımızı sürdürürsek ikinci ligdeyiz. Grup kurulma hedefini yakalamıştır. Öncelikle çocuk yaşta gelinlik giymedik, bayanların futbol ve spor yapabildiklerini gösterdik. Üniversite okuduk. Birlik ve beraberlik içindeyiz. Hem okuyup hem de spor yapıyoruz. Herkesin takviyesini bekliyoruz. Dayanak sizden, muvaffakiyet bizden olsun. Kulüp liderimizin bizler için yaptığını hayatımız uzunluğu unutmayacağız” dedi.KULÜBÜN KURULUŞ EMELİNİ DUYUNCA TRANSFER OLDU

Özel eğitmen olarak misyon yapan grup kaptanı Diyarbakırlı Songül Daşçı (28) ise, “Muş Yağmur Spor’a, Diyarbakır’dan transfer oldum. Kulübün maksadını duyar duymaz, tekliflerini kabul ettim ve buraya geldim. Yaklaşık 5 yıldır kulüpteyim. Çok âlâ bir ekibiz. İkinci lige çıkacağımıza inanıyorum. Spora ve gençlere gönül veren bir kulüp liderimiz var. El ele verip tahminen birinci lige kadar gideriz. Ekip arkadaşlarım alanda neler yapabileceklerini çok da hoş gösteriyorlar. Hakkımızda güzeli. Erken yaştaki bayanların evliliğini durdurabilmek ve gelinliği erken yaşta giymemek için alanlara kendimizi attık. Spor manasında, her manada kendimizi geliştirme peşindeyiz. Maksadımız şampiyonluk” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Muhammed Sami Maral – Spor

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top