Son Dakika: Kirada yüzde 25 artış sonu mühleti uzatılacak, fahiş kira artışlarına mahpus cezası gündemde

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı canlı yayında gündeme ait değerlendirmeler bulundu. Bozdağ, kirada yüzde 25 artış sonu müddeti fahiş kira artışlarına yaptırım getirilmesine yönelik çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

“KİRADA YÜZDE 25 ARTIŞ MÜHLETİ UZATILACAK”

Bozdağ’a “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Kiraların büyükşehirlerde önemli manada yükseltildiğini görüyoruz. Bu ahlaki, insani değil. Bu fırsatçılığa yasal düzenlemelerle müsaade vermeyeceğiz’ açıklaması yapmıştı. Nasıl bir yasal düzenleme yapılacak? Kira artışlardaki hudut düzenlemesi temmuz ayında sona erecek.” sorusu soruldu. Bozdağ, “Bu müddet uzatılacak” karşılığını verdi.

“HAPİS CEZASI GÜNDEMDE”

Kiralara belirlenen orandan daha fazla artırım yapmak isteyen mesken sahiplerine ait yaptırımlar hakkında da konuşan Bozdağ, “Bir yaptırım getirme durumu kelam konusu. Mahpus cezası ya da isimli idari para cezası üzere durumda o vakit beşerler bu kurala uyma konusunda daha ihtimamlı davranırlar.” tabirlerini kullandı.

KİRA ARTIŞLARI YÜZDE 25 İLE SINIRLANMIŞTI

TBMM Genel Heyetinde konut kira artışlarının bir evvelki kira yılına ilişkin bedelin yüzde 25’ini geçmemesine ait düzenleme 2022 Haziran ayında kabul edilmişti.

ERDOĞAN, “FIRSATÇILIĞA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ” DEMİŞTİ

Bir başka yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde büyükşehirlerdeki kira artışı konusundaki açıklaması akıllara geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vicdani, ahlaki, insani değil. Bu bir fırsatçılıktır. Bu fırsatçılığa da yasal düzenlemelerle katiyen müsaade vermeyeceğiz. Büyükşehirlerde kira problemlerini görüyoruz. Bu fırsatçılığa asla müsaade vermeyeceğiz. Seçimden sonra yasal yerde adımlar atacağız. Seçimden sonra üzerine gideceğiz. Kiraların büyükşehirlerde önemli manada yükseltildiğini görüyoruz. Bu vicdani, ahlaki, insani değil. Bu bir fırsatçılıktır. Bu fırsatçılığa da yasal düzenlemelerle muhakkak müsaade vermeyeceğiz.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top