Türkiye’de yerli sıtma hadisesi yok

Sağlık Bakanlığınca yürütülen Sıtma Eliminasyon Programı sayesinde, Türkiye‘de yerli sıtma olayı görülmediği, lakin yurt dışı kaynaklı sıtma hadiseleriyle karşılaşılabildiği bildirildi.

AA muhabirinin Halk Sıhhati Genel Müdürlüğünden, 25 Nisan Dünya Sıtma Günü münasebetiyle aldığı bilgiye nazaran, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından, bu yılın teması “Hedef sıfır sıtma: yatırım yap, geliştir, uygula” olarak açıklandı.

Enfekte dişi anofel sivrisineklerinin ısırıkları yoluyla insanlara yayılan parazitlerin neden olduğu ateşli bir hastalık olarak tanımlanan sıtma, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olarak belirtiliyor. Sıtma, düşük ve orta gelirli ülkelerde, bilhassa Sahra altı Afrika‘da önemli bir halk sıhhati sorunu olarak görülüyor.

Verilere nazaran, dünyada 2021’de yaklaşık 247 milyon yeni sıtma olayı görüldü ve bu enfeksiyon nedeniyle 619 bin kişi ömrünü yitirdi.

Tüm sıtma hadiselerinin ve buna bağlı ölümlerin yüzde 95’inin Afrika bölgesinde görüldüğü kestirim ediliyor.

Bebekler ve 5 yaş altındaki çocuklar, gebeler risk altında

Erken teşhis ve tedaviyle hastalığa bağlı mevt engellenebiliyor. Hastalık açısından, bebekler ve 5 yaş altındaki çocuklar, gebeler ve HIV/AIDS’li hastalar risk altında bulunuyor. Burkina Faso, Kamerun, Gana ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti üzere sıtmanın sık görüldüğü Afrika ülkelerine, iş yahut gezme emelli gidenler ve gözetici tedavi almayan şahıslar de hastalık açısından risk taşıyor.

Sağlık Bakanlığınca yürütülen Sıtma Eliminasyon Programı sonucunda, Türkiye‘de yerli sıtma olayı görülmüyor. Buna rağmen, iklim değişikliği, vektör ömür alanlarındaki değişiklikler, büyük nüfus hareketleri, sistemsiz göçmenler, sıtmanın endemik olduğu ülkelere seyahat edenlerin ve buralardan gelenlerin sayısının artması nedeniyle Türkiye‘de yurt dışı kaynaklı sıtma hadiseleri görülebiliyor.

İlaçlar Sıhhat Bakanlığınca fiyatsız veriliyor

Türkiye, Anofel cinsi sivrisineklerin bulunması ve subtropikal iklim bölgesinde yer alması nedeniyle sıtma açısından risk altında bulunuyor.

Bakanlık tarafından, riskin ortadan kaldırılabilmesi için Sıtma Eliminasyon Programı kapsamında çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda, sıtma görülme sıklığının belirlenebilmesi için olay takipleri yapılıyor, en kısa müddette teşhis konulması ve tedavilerin uygulanması sağlanıyor.

Sıtma tedavisinde kullanılan ilaçlar Sıhhat Bakanlığınca temin edilerek, hastalara fiyatsız veriliyor.

Türkiye‘de korunma hedefli sıtma ilaçları, Bakanlığın Türkiye Hudut ve Kıyılar Sıhhat Genel Müdürlüğüne bağlı Seyahat Sıhhati Merkezlerinden fiyatsız olarak temin edilebiliyor.

Bunun yanı sıra sıtma görülen ülkelerle, bu ülkelere seyahat öncesinde yapılacaklar konusunda “https://www.seyahatsagligi.gov.tr/site/sitma#” adresi ziyaret edilerek ya da “4447734” istişare çizgisi aranarak bilgi alınabiliyor.

Kaynak: AA / Yeşim Sert Karaaslan – Sıhhat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top