1 Mayıs Emekçi Bayramı resmi tatil mi? 1 Mayıs okullar tatil mi? Okul var mı, yok mu?

1 Mayıs Emekçi Bayramı resmi tatil mi, sorusunun karşılığı merak edilen mevzular ortasında yer alıyor. Emekçi ve İşçiler Bayramı olan 1 Mayıs, dünya çağında kutlanmaktadır. Her sene coşkuyla kutlanan 1 Mayıs‘ta okulların tatil olup olmadığı ise araştırılıyor. Arama motorlarında Personel Bayramı okullar tatil mi? 1 Mayıs Emekçi Bayramı’nda okul tatil mi? Okul var mı, yok mu? sorularına karşılık aranıyor. İşte merak edilenler…

1 MAYIS EMEKÇİ BAYRAMI RESMİ TATİL Mİ?

1 Mayıs Emekçi ve İşçiler Bayramı, emekçi ve işçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla çaba günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. 1 Mayıs günü ise okullar tatil olacak.

1 MAYIS NEDEN KUTLANIR?

İlk defa 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat çalışanları, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Konutu’na kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika Personel Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde emekçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan şovlara yarım milyon personel katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz personel, birlikte yürüdü. O periyotta Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. Emekçiler, sokaklarda yürüdükten sonra daima birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz çalışanların birlikte yaptığı şovlar, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ halinde yorumlanmıştı. Bu şovlar 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu şovun tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir personel temsilcisinin teklifiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, uğraş ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylelikle ikinci şov 1890 yılında yapılabildi.

1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar sırasında yapılan taarruzda 34 kişi öldü ve 136 kişi yaralandı. Vakitle 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylelikle personellerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı personeller büyük kitle şovlarıyla kutlar; kimi ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir aksiyon biçimini de alır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top