15 Mayıs tatil mi 2023? Seçimden sonraki gün okullar tatil mi, ders var mı?

15 Mayıs tatil mi 2023, sorusunun karşılığı merak edilen hususlar ortasında yer alıyor. Seçimlere günler kala vatandaşlar seçimle ilgili ayrıntıları araştırmaya devam ediyor. 2023 tarihinde yapılan 14 Mayıs Pazar günü Türkiye genelinde birçok okul ve sınıfta kurulan sandıklarda 60.697.843 seçmen oy kullanacak. Seçimden sonraki gün okullar tatil mi? 15 Mayıs tatil mi 2023? soruları da pazartesi günü okulların açılıp açılmayacağını merak eden öğrenci, öğretmen ve veliler tarafından araştırılıyor. Pekala, 15 Mayıs tatil mi 2023? Seçimden sonraki gün okullar tatil mi, ders var mı?

SEÇİMDEN SONRAKİ GÜN 15 MAYIS OKULLAR TATİL OLACAK MI?

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Aziz milletim, bedelli basın mensupları sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Biraz evvel anayasamızın 116. unsurunun verdiği yetki ile 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzalamış bulunuyorum.”

Açıklamanın akabinde tarihi netleşen 2023 seçimleri, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek. Türkiye’nin 81 vilayetinde binlerce okulda kurulan sandıklarda halk oylarını kullanacak. Yapılan seçimlerde oy kullanma süreçleri MEB’e bağlı okullarda yapılacak ve oy sayım ve teslim süreçleri de gece geç saatlere kadar sürecek. 2019 yılında 31 Mart Pazar günü yapılan seçimlerin akabinde okulların hazır hale getirilmesi emeliyle MEB’e bağlı tüm eğitim kurumları, 1 Nisan Pazartesi günü tatil edilmişti. Seçimlerden sonraki Ertesi gün 15 Mayıs, Pazartesi gününe denk geliyor. Münasebetiyle seçimlerin sonraki günü olan pazartesi günü okulların tatil edileceği iddia ediliyor. Lakin MEB’den resmi bir açıklama gelmedi.

KAÇ KİŞİ OY KULLANACAK?

YSK Lideri Ahmet Yener 14 Mayıs 2023 seçimlerinde birinci sefer oy kullanacakların sayısını açıkladı.YSK Lideri Yener, “Yurt içindeki seçmen sayısı 6 0.697.843 olup bunun 30 milyona yakınını bayan seçmen oluşturuyor. 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçimde birinci kere oy kullanılacak seçmen sayısı 4.904.672.” dedi.

BİR SANDIKTA KAÇ KİŞİ OY KULLANACAK?

Bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı vilayet ve ilçelerde 360 ila 380 kişi olacak. Köylerde seçmen sayısının 400’ü aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek. Tüm ülkede kurulacak sandık sayısının 200 bini aşacağı kestirim ediliyor. 2018 seçimlerinde sandık sayısı 194 bin idi.

SEÇİM İKİNCİ TİPE NASIL KALIRSA NE VAKİT OLACAK?

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir. Birinci oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci Pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, birinci oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilir.

İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin rastgele bir nedenle seçime katılmaması hâlinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya nazaran ikame edilmesi suretiyle yapılır. Lakin ikame, süreksiz sonuçların ilânını takip eden gün saat 17.00’ye kadar yapılabilir.

Oylamalara tek adayla gidilmesi hâlinde, oylama referandum biçiminde yapılır. Geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilir. Oylamada, adayın geçerli oyların salt çoğunluğunu alamaması hâlinde seçim yenilenir ve kesin sonuçların ilânından sonra gelen kırkbeşinci günü takip eden birinci Pazar günü yalnızca Cumhurbaşkanı seçimi yapılır.

Cumhurbaşkanının vazife müddetinin dolması yahut seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi ya da seçimlerin tamamlanamaması hâllerinde, yenisi misyona başlayıncaya kadar mevcut Cumhurbaşkanının vazifesi devam eder.

Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.

2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İKİNCİ CİNS NE VAKİT YAPILIR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Mart 2023’te imzalanan bir kararnameyle seçimlerin yenilenmesine karar verildi. Birebir gün Yüksek Seçim Şurası genel seçimlerin ve cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci tipinin 14 Mayıs’ta ve gerekirse cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci cinsinin da 28 Mayıs’ta yapılmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top