Berlin’de havalimanı çalışanları greve gitti, yüzlerce uçuş iptal edildi

Almanya‘daki Berlin- Brandenburg Havalimanı (BER) çalışanlarının bir günlük grev kararı almasının akabinde yüzlerce uçuş iptal edildi.

Almanya’da personel sendikası Ver.di’nin 24 saatlik grev daveti üzerine Berlin-Brandenburg (BER) Havalimanı’nda güvenlik ve yolcu ile bavul denetim kısımlarında çalışanlar iş bıraktı. Mahallî saatle 03.00’te başlayan ve bugün 00.00’da sona erecek olan grev nedeniyle hava trafiğinde aksamalar meydana geldi. Havalimanının internet sitesinden yapılan açıklamada, yaklaşık 220 uçağın kalkış, 240 uçaktan 72’sinin ise iniş yapamadığı kaydedildi. Grevden haberi olmayan ve bavullarıyla havalimanına gelen birtakım yolcular, terminal vazifelileri tarafından bilgilendirildi. Olağanda yolcu kuyruklarının oluştuğu kontuarlar ise boş kaldı.

Tahliye uçuşu için açık bırakıldı

Sudan’da ordu ile Süratli Takviye Kuvvetleri (RSF) ortasındaki çatışmalar nedeniyle ülkeden süren tahliye çalışmaları kapsamında Berlin-Brandenburg Havalimanı’na iniş yapacak olan Alman ordusuna ilişkin uçak nedeniyle iki terminal açık bırakıldı.

Geçtiğimiz hafta, Hamburg, Stuttgart, Düsseldorf ve Köln-Bonn Havalimanlarında 2 günlük greve gidilmişti. Grevin ikinci gününde Alman Demiryolları çalışanları da iş bırakmış ve ulaşımda aksamalar yaşanmıştı.

Ver.di Sendikası, uzun müddettir gece, hafta sonu ve tatil günleri mesaileri için çalışanların ek fiyatlarının artırılması konusunda Federal Havacılık Güvenliği Şirketleri Birliği (BDLS) ile müzakereler yürütüyor. Sendika, 27 ve 28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek yeni görüşmeler öncesinde patrona baskıyı artırmak istiyor. – BERLİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top