Brent petrolün varil fiyatı 82,55 dolar

Brent petrolün varili milletlerarası piyasalarda 82,55 dolardan süreç görüyor.

Dün 82,80 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,54 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.27 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,01 artışla 82,55 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 78,77 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, global ekonomi ve talep görünümüne ait belirsizlikler ile faiz artışı beklentileri nedeniyle karışık seyir izliyor.

ABD ve Avrupa’da merkez bankalarının gelecek ay faiz artışına gideceğine yönelik beklentiler fiyatları aşağı taraflı baskılıyor.

ABD’de ekonomik aktiviteye yönelik tasalar güç kazanırken, ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek ay 25 baz puan faiz artıracağına ait beklentiler yüzde 85 düzeyinde bulunuyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekonomisti Philip Lane, son dataların faiz artışlarının devam etmesi gerektiğine işaret ettiğini belirtirken, ECB üyesi Isabel Schanabel de 50 baz puanlık faiz artışının masada olduğunu bildirdi.

Öte yandan, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de tatil kaynaklı talep artışı beklentileri ise fiyatları üst istikametli destekliyor.

Brent petrolde teknik olarak 82,85 ile 83,33 dolar aralığının direnç, 82,37 ile 81,89 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Kaynak: AA / Firdevs Yüksel – İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top