DSÖ: Sudan’da halk sıhhati laboratuvarının işgali biyolojik sıhhat riski oluşturuyor

BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci’nin moderatörlüğünde haftalık basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Sudan‘da devam çatışmalarla ilgili son gelişmeler ele alındı. Milletlerarası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Sudan Delegasyonu Lideri Farid Aiywari, toplantıya Nairobi’den çevrim içi olarak katılarak değerlendirmelerde bulundu.

“GIDA, SU, İLAÇ KITLIĞI VAR”

Sudan’da 11 gündür devam eden çatışmalardan duyduğu derin tasayı lisana getiren Aiywari, çatışmaların durmasına yönelik yeterli tarafta bir gelişme olmadığını tabir etti. Aiywari, “Ana sorun olarak besin, su, ilaç ve yakıt kıtlığı sürüyor. İlaç, ulaşım ve besin fiyatları da büyük oranda arttı.” dedi. IFRC’nin durumu yakından izlediğini ve Sudan Kızılayı ile işbirliğine devam edeceğini bildiren Aiywari, sıhhat ve psikososyal takviye alanında insani yardım sağlamaya hazır 40 binden fazla gönüllünün olduğunu da söyledi.

“HALK SIHHATİ LABORATUVARININ İŞGALİ, SON DERECE TEHLİKELİ”

DSÖ Sudan Temsilcisi Nima Said Abed, ülkedeki sıhhat tesislerinin yüzde 32’sinin ataklar nedeniyle büsbütün kapatıldığını, bir kısmının ise askeri üs haline getirildiğini söz etti. Hartum‘daki merkezi halk sıhhati laboratuvarını, çatışmanın taraflarından birinin işgal ettiğini ve askeri üs olarak kullandığını anlatan Abed, “Laboratuvarda kolera dahil birçok numune olduğu için bu son derece tehlikeli. Buranın işgal edilmesiyle ilgili büyük bir biyolojik sıhhat riski var.” dedi.

KOLERA VE SITMA RİSKİ YÜKSEK

Abed, çatışmayla kontaklı halk sıhhati riskinin oluştuğuna da dikkati çekerek Sudan’da kolera ve sıtma riskinin yüksek olduğunu belirtti. Ülkedeki kızamık salgınına da değinen Abed, bu salgınlarda çok sayıda insanın ölebileceği ikazında bulundu. Abed, savaşan taraflardan birinin laboratuvarı işgal etmesi, teknisyenleri kovması ve laboratuvardaki tüm biyolojik unsurları elinde tutmasının büyük risk teşkil ettiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Sudan’ın başşehri Hartum ve başka kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK ortasında “HDK’nin büsbütün orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü. Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın, orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını, bu temele nazaran davranılacağını bildirmişti. DSÖ ise başşehir Hartum ve öbür kentlerde 15 Nisan’dan bu yana çatışmalarda 459 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 bin 71 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Kaynak: AA / Muhammet İkbal Arslan – Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top