DÜZMECE TATİL REZERVASYONLARINA DİKKAT

MUĞLA’nın ilçelerinde turizm dönemi başlarken, lüks otellerin internet sayfalarının kopyalanarak, oluşturulan uydurma rezervasyonlara karşı tatilciler uyarıldı. Bodrum Otelciler Derneği (BORDER) Lider Yardımcısı Alişir Şahin, “Özellikle turizmin yüksek döneminde bu stil durumlar çok yaşanıyor. Burada değerli olan ilgili acentenin Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne (TÜRSAB), otellerin de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kayıtlı olup, olmadığının denetim edilmesi. Otelin ve rezervasyon yaptırılmak istenen sitenin bakanlığa kayıtlı olduğuna emin olduktan sonra süreç yapılması gerekiyor” dedi.Dünyanın en kıymetli turizm destinasyonlarından Bodrum, Marmaris, Fethiye’de turizm dönemi başladı. Her yıl yaklaşık 4 milyon civarında yerli ve yabancı konuk ağırlayan turizm cenneti ilçelerde, 5 yıldızlı otellerin internet sitesini kopyalayanlar, kendilerine ulaşan tatilcileri geçersiz rezervasyonlarla mağdur ediyor. Bu teknikle dolandırıcılar haksız kar sağlarken, tatilciler ise mağdur oluyor. Sağlam tatil için TÜRSAB’a kayıtlı sağlam acentelerden süreç yapılması gerektiğini söyleyen turizmciler, uydurma sitelerin önüne geçebilmek için her gün sitelere bakıyor. Geçersiz rezervasyonlara karşı tüketicinin bilinen acentelerden süreç yapmalarını söyleyen BORDER Lider Yardımcısı Alişir Şahin, “Özellikle turizmin yüksek döneminde bu şekil durumlar çok yaşanıyor. Konuklarımız mağdur oluyor, otelciler de bu hususta çok üzülüyor. Tatil yapmak isteyenlerözellikle bilinen acentelerden tatillerini almalı. Uydurma siteler açarak rezervasyon alıyorlar. Burada değerli olan ilgili acentenin TÜRSAB’a, otellerin de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kayıtlı olup, olmadığının denetim edilmesi. Otelin ve rezervasyon yaptırılmak istenen sitenin bakanlığa kayıtlı olduğuna emin olduktan sonra süreç yapılması gerekiyor” tabirlerini kullandı.

‘TÜKETİCİ EMİN OLMADAN TATİLİ ALIP, BÖLGEYE GİTMEMELİ’

Sahte sitelerin önüne geçemediklerini lisana getiren Şahin, “Siteler ortası konaklama fiyatlarında çok büyük fark varsa, bir site başkasından daha ucuzsa tüketici bu durumdan şüphelenmeli. Tüketici emin olmadan tatili alıp, bölgeye gitmemeli. Tatil bu usul durumlarda berbat hale dönüşebiliyor. Otelciler olarak her gün sitelere bakıyoruz. Orjinal sitenin adresinde bir harf değiştirerek düzmece site açıyorlar. Bu durumun önüne geçemiyoruz. Gördüğümüz anda avukatlarımızın aracılığıyla hukuk yoluna başvurarak durdurabiliyoruz. Tatilciler bu hususlarda dikkatli olmalı. Otel hakkında tüketici evvelce bilgi sahibiyse, soracağı sorularla geçersiz siteden kendini korumuş olur. Bu siteler direkt online rezervasyon ile satış yapıyor. Tüketici de ucuz tatil buldum diye araştırma yapmadan yanılmış oluyor. Para yatırdığınız vakit otelin bir ticaret unvanı olur. Bu mevzuda tüketici istediği vakit bu unvanı Ticaret Bakanlığı aracılığıyla denetim edebiliyor” dedi.

Otellerden teyit alınması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Misafir geçersiz sitelerden tatili alıp bölgeye geldiğinde büyük şok yaşıyor. Şayet otelde yer varsa biz otelciler olarak en azından bir gün de olsa konaklama imkanı sağlamaya çalışıyoruz. Yardımcı olmaya itina gösteriyoruz. Yüksek dönemde otellerde yer olmadığı vakit daha büyük mağduriyetler yaşanıyor. Tatilci oteli arayarak da rezervasyon yapabilir. Burada alan kodu da çok değerli. Muğla’nın alan kodu 252 ve aradıkları numaranın alan kodu 252 değilse bu durumdan şüphelenmeleri gerekiyor. Bunun dışında otel davet merkezi aracılığıyla irtibat kuruyorsa, otelden bu bahiste teyit alınabilir” diye konuştu.(DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top