Filistinli Hamdan, küçük yaşta başladığı kunduracılığı yarım asırdır sürdürüyor

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde 10 yaşından beri ayakkabıcılık yapan Filistinli Halil Hamdan, küçük dükkanında yok olmaya yüz tutan mesleğini yarım asırdır devam ettiriyor.

Gazze’deki Büyük Ömer Mescidi’ne bakan 5 metrelik küçük dükkanında 25 yıllık makinesiyle ayakkabıcılık yapan 65 yaşındaki Hamdan, zanaatını ayakta tutmaya çalışıyor.

Babasının el verdiği kunduracılığı 10 yaşından bu yana itinayla devam ettiren Hamdan, evvelce klâsik el imali ayakkabı üretirken, artık daha çok tadilatıyla ilgileniyor.

Ayakkabının yanında çanta tadilatı da yapan Hamdan, dar gelirlilerin yenisini almak yerine eskisini tamir ettirme isteğini karşılayarak geçimini kazanıyor.

AA muhabirine konuşan Hamdan, çocukluğundan bu yana kunduracılık yaptığını, çağdaş hayatın gelişmesi ve ithal malların artmasıyla ayakkabı üretimini bırakıp artık sadece tadilatla ilgilendiğini belirtti.

Lise tahsilini tamamlayıp üniversiteye başlayan lakin ekonomik şartlar nedeniyle 2. sınıfta okulu bırakmak zorunda kalan Hamdan, aslında ustanın maharet ve tecrübesini geliştiren, insanları ve muhtaçlıklarını anlamayı sağlayan zanaatını diplomayla taçlandırmasının değerli olduğunu lisana getirdi.

“Burada babamla geçirdiğim çocukluğum var”

Küçük dükkanında yarım asır geçiren Hamdan, burada babasıyla anılarının hala canlı olduğunu belirterek, “Bu dükkanda babamla geçirdiğim çocukluğum, geçmiş hoş anılarım var.” dedi.

Babasının birinci evvel diğer bir yerde dükkan açtığını, 1961’de ise Büyük Ömer Mescidi’ne bakan bu dükkana geçtiğini aktaran Hamdan, dükkanının pozisyonunun tarihi açıdan ve işlek bir yerde bulunması açısından da düzgün olduğuna işaret etti.

Babasıyla, ayakkabı üretiminde uzun yıllar çalıştığını belirten Hamdan, 1990 yılında babasının vefat etmesinin akabinde yalnızca ayakkabı ve çanta tadilatı yapmaya başladığını söyledi.

O devirde insanların Çin üretimi ucuz eserlere yöneldiğini aktaran Hamdan, ekonomik durumun ise bu vakte kıyasla uygun ve insanların alım gücünün daha yüksek olduğunu kaydetti.

Hamdan, yerli olarak ayakkabı üretiminin de daha değerliye geldiğini, bu nedenle tadilatın karlı olduğunu tabir etti.

“İnsanlar yeni ayakkabı almak yerine tamirini tercih ediyor”

Halihazırda bir kız öğrencinin okul çantasının tadilatını yaptığını belirten Hamdan, orta ve yoksul sınıftan ayakkabı ve çanta tadilatı için gelen çok sayıda müşterisi bulunduğunu aktardı.

“İnsanlar yeni ayakkabı almak yerine yüksek fiyata aldıkları az ziyan görmüş ayakkabılarını tamir ettirmeyi tercih ediyor.” diyen Hamdan, tıpkı halde yeni çanta almak yerine küçük hasarların tadilatını yaptırmak istediklerini aktardı.

Tadilat fiyatlarının de Gazzelilerin ekonomik durumuna uygun olduğunu tabir eden Hamdan, okul, tatil başlangıcı ve ulusal günlerde müşterilerin arttığını söyledi.

Kaynak: AA / Nour Mahd Ali Abu Aisha – Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top