İngiltere’den Microsoft’un Activision Blizzard’ı Satın Almasına Onay Çıkmadı

İngiltere’deki Rekabet ve Pazar Şurası (CMA), Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına onay vermediğini açıkladı. Aylardır süren soruşturma sonucunda yayınlanan karar raporunda münasebet olarak “hızla büyüyen bulut oyun pazarının geleceğine tesir edebilir, inovasyonun azalmasına ve İngiliz oyunculara önümüzdeki yıllarda daha az seçenek sunulmasına neden olabilir” üzere tuhaf sebepler öne sürülmüş.

Microsoft karara itiraz edeceğini açıkladı.

Raporda şu satırlar da yer alıyor:

  • Microsoft bulut oyun hizmetlerinde güçlü bir pozisyona sahiptir ve CMA’nın elindeki ispatlar Microsoft’un Activision’ın oyunlarını kendi bulut oyun hizmetine özel hale getirmeyi ticari açıdan yararlı bulacağını göstermiştir.
  • Microsoft halihazırda global bulut oyun hizmetlerinin varsayımı %60-70’ine sahiptir ve Xbox’a, önder PC işletim sistemine (Windows) ve global bulut bilişim altyapısına (Azure ve Xbox Cloud Gaming) sahip olması nedeniyle bulut oyun alanında diğer kıymetli güçleri de elinde bulundurmaktadır.
  • Anlaşma Microsoft’a Call of Duty, Overwatch ve World of Warcraft üzere değerli oyun içerikleri üzerinde denetim sağlayarak pazardaki avantajını pekiştirecektir. CMA’nın elindeki deliller, birleşme olmaması halinde Activision’ın öngörülebilir gelecekte bulut platformları üzerinden oyun sağlamaya başlayacağını göstermektedir.
  • Bulut, Birleşik Krallık’taki oyuncuların değerli oyun konsolları ve PC’ler satın almak yerine oyunculara oyunları nasıl oynayacakları konusunda daha fazla esneklik ve seçenek sunuyor. Tam da süratle büyümeye başladığı bir devirde Microsoft’un bulut oyun pazarında böylesine güçlü bir durum elde etmesine müsaade vermek, bu fırsatların geliştirilmesi için hayati kıymet taşıyan inovasyonu baltalama riskini doğuracaktır.

Avrupa Komitesi da satın almayla ilgili görüşünü 22 Mayıs tarihine kadar açıklayacak lakin CMA’nın bu kararı Microsoft’u biraz tökezletecek üzere duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top