İzmir’de 112’yi gereksiz meşgul eden 11 bireye ceza kesildi

İzmir’de 112 Acil Davet Merkezi’ni gereksiz yere meşgul ettiği gerekçesiyle 11 bireye idari para cezası uygulandı.

İzmir 112 Acil Davet Merkezi Müdürü Murat Ummak, AA muhabirine, merkezlerinde 400 çalışanın çalıştığını, günde yaklaşık 16 bin acil davete karşılık verdiklerini söyledi.

155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat, 158 Kıyı Güvenlik, 110 Yangın İhbar, 112 Sıhhi İmdat, 177 Orman Yangın İhbar ve 122 AFAD İhbar çizgisi üzere acil davet numaralarının 112 Acil Davet Merkezi altında toplandığı hatırlatan Ummak, davet merkezlerine gelen temelsiz davetlerin çalışma suratlarını yavaşlattığını tabir etti.

Son 3 ay içinde İzmir 112 Acil Davet Merkezini gereksiz yere meşgul edenlerin tespiti için Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumuna başvurduklarını belirten Ummak, “En azı 100, en fazlası da 3 bin olan temelsiz davetler nedeniyle 11 şahsa bin 250’şer lira para cezası uygulandı. 2 kişi cezayı ödedi. 4 kişi ödemeyi yapmadığı için vergi dairesini bildirildi. Geriye kalan 5 şahsa ise idari para cezası bildirim edilmiş olup ödemeleri bekleniyor. Cezasını ödeyen 2 kişi aramalarına devam ediyor. Bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Kabahatler Kanununa nazaran evvel ödedikleri cezanın 2 katına çıkacak yani 2 bin 500 lira idari para cezası uygulanacak.” dedi.

Çağrı merkezinde misyon yapan Cuma Esmeray ise son aylarda temelsiz aramaların sayısının arttığını anlattı.

Uygulanan idari para cezasına karşın vatandaşların merkezi aramaya devam ettiğini lisana getiren Esmeray, “Bu durumu anlamlandıramıyoruz. ya cezalar caydırıcı değil ya da insanların parası çok. Hem iş yoğunluğundan ötürü biz mağdur oluyoruz hem de acil durumu olan vatandaşlarımızın bize ulaşmasında zahmet olduğu için onlar mağdur oluyor.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Tezcan Ekizler – Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top