Karaismailoğlu’na canlı yayında soruldu: Hatay Havalimanı’nı seçmenleri engellemek için mi kapattınız?

Kahramanmaraş merkezli iki sarsıntının büyük yıkım yaşattığı Hatay’daki havalimanının kapatılması beraberinde çeşitli argümanları da getirdi. Toplumsal medyada havalimanının 17 Mayıs’a kadar kapalı kalacağı, seçmenlerin oraya ulaşımının zorlaştırılması üzere bir durumun olduğu öne sürülürken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu katıldığı Habertürk canlı yayında bahisle ilgili açıklamalarda bulundu.

“PİSTİ KORUYAN DUVARLARDA BİRTAKIM MESELELER VAR”

Havalimanının yalnızca acil yardımlar için gelen uçaklara açık olduğunu, ticari uçuşlarınsa ‘yoğunluk bittikten sonra’ yapılacak yenilemelerin akabinde başlayacağını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, seferleri durdurma gerekçesininse ‘pisti koruyan duvarlarda birtakım sorunların’ olduğunu söyledi.

“BÖLGENİN HER NOKTASINDA BÜYÜK BİR ÇABA VAR”

Karaismailoğlu sunucunun “Seçime dönük bir atak olarak bedellendiriliyor, muhalefet tarafından… Seçmenlerin oraya ulaşımının zorlaştırılması üzere bir durum mu var” sorusuna ise şu karşılığı verdi; “Öyle bir şey yok… Bölgenin her noktasında büyük bir uğraş var. Bunu yaparken de muhakkak bir disiplin içerisinde bunu yapmanız gerekiyor. Burada yeri tartışılabilir (havalimanının) doğal ki ancak şu anki teknolojiyle biz suyun altında bile bina yapıyoruz. Zati terminali gördüğünüzde sapa sağlam ayakta. Sorun pistin olduğu kısımda, pisti koruyan duvarlarla ilgili kimi meseleler yaşandı. Biz acil olarak burasının zelzelede acil gereksinimleri gidermek, yardım kargolarının buraya ulaşması ve yardım arama kurtarma gruplarının gelmesi için süratli müdahalelerle burayı trafiğe açtık. Yeniden tıpkı biçimde hizmet veriyor şu anda.

“GİDİŞ İSTİKAMETİNDE KARGO VE ACİL YARDIM İÇİN BİR SÜRE DAHA HİZMET VERECEK”

Çok ağır halde kullanmamamızın nedenleri var. Burası süreksiz bir formda açıldı. Biz şu an zelzele bölgesindeki transferleri gerçekleştirmek için burayı kullanıyoruz. Acil yardıma gelenler, kargo uçaklarının gelmesi açısından sivil havacılık kuralları gereği burayı bu halde kullanıyoruz. Ancak şu yoğunluk biraz azaldıktan sonra biz burayı büsbütün, yine, sıfırdan pisti yenilemek için projelerimizi bir taraftan hazırlıyoruz. Ona başlayıp bu pisti yenilediğimizde burası Hatay’a hizmet etmeye devam edecek. Tek taraf olarak devam edecek lakin gidiş istikametinde de kargo ve acil yardım için burası bir süre daha hizmet verecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top