Karnındaki şişme nedeniyle hastaneye başvurdu… İnce bağırsağından 3.5 kilogram ur çıkarıldı

Karnındaki şişme nedeniyle hastaneye başvurdu… İnce bağırsağından 3.5 kilogram ur çıkarıldı

ERZURUM – Erzurum da çok kilo kaybı ve karında çok şişme nedeniyle hastaneye başvuran 37 yaşında Demir Çelik isimli vatandaşın ince bağırsağından 4 saat süren bir cerrahi operasyon sonunda 3.5 Kg ur çıkarıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Erzurum Kent Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Dr. Mehmet Hamdi Sakarya; “Hastamız meskeninde birinci etapta karın ağrısı ve iştahsızlık hissediyor halk ortasında gelir geçer ağrı dedikleri bir rahatsızlık olduğu kanısı ile hastaneye müracaat etmiyor.Bir mühlet sonra rahatsızlık dayanılmaz derecede ağrılara neden olunca Erzurum Kent Hastanesine geliyor yapılan çeşitli incelemeler sonucu hasta cerrahi onkolojiye yönlendiriliyor bize gelen hastamız Demir Çeliğe gerekli tetkik ve incelemeler sonucunda çabucak ameliyat kararı aldık hastamıza durumunu izah edip gerekli operasyonu yaptık” dedi.

4 saatlik başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini belirten Erzurum Kent Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Dr. Mehmet Hamdi Sakarya; “Hastamızda İnce bağırsağa ilişkin tümör çok aşikar semptomlar göstermeden 36x28x26 cm ebatlarına kadar ulaşıp karın içinde tıkanma sonucunda etrafındaki bağırsakları da içerecek biçimde çürümeye ve delinmeye sebep olarak öldürücü bir klinik tablo oluşturmuştu. Hastaya 4 saati aşan bir müddette çoklu organ rezeksiyonu yapıldı. Operasyon da hem nazojejunal ve hem de nazogastrik sonda uygulaması birebir anda yapıldı ve ağır bakıma alındı. Akabinde çok önemli bir 15 günlük ağır bakım tedavisi sonrasında sıhhatine kavuşturuldu” dedi.

Dr. Hamdi Sakarya “Bu kadar ölümcül tablodaki hastaların yaşama döndürülmesi, başarılı bir ameliyatın yanında ameliyat sonrası deneyimli ve özverili bir ağır bakım tedavisi de gerektirmektedir. Erzurum Kent Hastanesinin Çağdaş Ağır Bakımlarında multidisipliner ve yetişmiş çok deneyimli ve özverili bir grup çalışmasıyla bu ve buna emsal yüzlerce Cerrahi Onkoloji olayı yaşları ve ek hastalıkları ne olursa olsun çok başarılı bir halde tedavi edilmektedir” dedi.

Müdahalede uygulanan nazojejunal ve nazogastrik sonda nedir?

Nazojejunal

Sıvı yahut yarı katı besinleri ağızdan almakta zorlanan bir hastada, örneğin geriaktrik yahut pediyatrik bir hastada besleme gayeli kullanılan bir kateterdir.

Gastrointesinal yolu meselesiz olan lakin olağan çiğneme ve yutma ile besin alımını fizikî olarak gerçekleştiremeyen hastalarda, besinlerin, sıvıların ve ilaçların naso-enterik yoldan gönderilmesi için kullanılmaktadır. Beslenme ve / yahut ilaçların ince bağırsağa verilmesi için kısa müddetli enteral erişim sağlamayı amaçlamaktadır.

Nazogastrik

Çiğneme ve yutma zorluğu yaşayan hastaların beslenmesini sağlamak gayesiyle burundan mideye kadar ilerletilen katatere nazogastrik sonda ya da beslenme sondası, sondanın uygulanması sürecine ise beslenme sondası uygulaması ismi verilmektedir.

Bu iki sonda sayesinde ameliyat sonrası hastanın ağır bakım sürecinde beslenmesi ve ilaç desteği sağlanmıştır.

Hastane Başhekimi Dr.Öğr.Görevlisi İbrahim Hakkı Tör “1670 hasta yatağı, 321 poliklinik,39 ameliyathane ve 298 ağır bakım yatağı bulunan hastanemiz tabipleri, en üst teknoloji ve imkanlarla donatılmış Erzurum kent hastanemizde çok başarılı sıhhat hizmetlerinin altına imzalarını atıyorlar. Bunlardan biride hastanemiz cerrahi onkoloğu tıpkı vakitte klninik şefimiz Tabip Mehmet Hamdi Sakaryanın yaptığı bu başarılı ve olumlu sonuçlanan ameliyatıdır.

Kendisini ve grubunu kutluyorum hastanemizde misyona başladığı günden beri çok başarılı çalışmaların altına imzalarını atarak bir çok hastamızın umudunu kaybettikleri noktada Allahın müsaadesi ile umut olarak sıhhatlerine kavuşmalarına sebep olmuşlardır,hastanemiz çabucak hemen her ünitesinde çok başarılı işlerin altına imza atılmakta ben tekraren; Hastanemizde vazife yapan tüm doktorlarımızı gruplarını ve Hekim Mehmet Hamdi sakaryayı kutluyorum” dedi.

Zor fakat başarılı bir ameliyat geçiren hasta 4 çocuk babası Erzurum’da kahvehane isletmeciliği yapan Demir Çelik, “Rahatsızlığımın ne olduğunu bilmiyordum bildiğim hissettiğim karın ağrısı orta sıra mide bulantısı ve karında şişme kendimiz yorumladığımızda gelir geçer ağrılardı birinci etapta. İlerleyen vakitlerde ağrıların şiddeti ve karın büyümesi artınca Erzurum Kent Hastanesi acil servisine müracaat ettim. Yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda Tabip Hamdi beyefendiye yönlendirildim. Tabip Hamdi beyefendide yaptığı tetkikler sonucunda bağırsaklardaki durumu ortaya çıkardı ve bana ince bağırsağımın nerdeyse yırtıldığını çabucak ameliyat olmam gerektiğini risklerini anlattı bende kabul edince operasyonu yaptı. Uzun bir mühlet çok dikkatli ağır bakım süreci geçirdim bu süreçte bizati takımı ile takibimi yaptılar bu gün çok yeterlim Tabip Hamdi beyefendiye takımına hastanede gerek ameliyathane, ağır bakım ve cerrahi onkoloji sevisinde hasta değil de adeta bir konuk üzere ağırlayıp ilgilenen hastane işçisine tüm idaresine teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / M. Ertuğrul Polat – Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top