Romanyalı ve Türk öğrenciler, dünya mirası için el ele pedal çevirdi

Romanyalı ve Türk öğrenciler, dünya mirası için el ele pedal çevirdi

SAMSUN – Erasmus Okullar Ortası Değişim Paydaşlığı çerçevesinde Samsun’a gelen 17 Romanyalı öğrenci ve öğretmen, Türk öğrenci kümesi ile birlikte dünya miraslarına dikkat çekmek maksadıyla kıyıda bisiklet çeşidi yaptı.

Erasmus KA229 Okullar Ortası Değişim İştiraki “Dünya Mirası İçin Elele” (Hand in Hand for World Haritage) Projesi kapsamında Çankaya Mehmet Zakir Ekni Anadolu Lisesi Müdürlüğü iştirakinde 17 kişilik Romanya’dan gelen öğretmen ve öğrenci kümesi ile birlikte Atakum Çobanlı Kıyısı Bisiklet Yolunda bisiklet tipi aktifliği gerçekleştirdiler.

Etkinlik hakkında bilgi veren kafile öğretmenlerinden Handan Akıntürk, “Buraya Çankaya Mehmet Zakir Ekni Anadolu Lisesi’nin yürüttüğü, Erasmus KA229 Okullar Ortası Değişim Paydaşlığı Dünya Mirası İçin Elele projesi için Romanya’daki ortak okulumuzla birlikte Samsun’a geldik. Gayemiz; kültürel miraslarımızı tanımak ve tanıtmak” dedi.

Projeden edindiği bilgilerden bahseden öğrencilerden Mercan Deniz, “Proje ile hem kendi kültürel miraslarımızı gözümüzle görmek hem de yabancı öğrencilere göstermek istedik. Ayrıyeten kültürel miras konusunda farkındalık oluşturmak için de çalışmalar yapıyoruz. Samsun’da değerli kültürel mirasları gezdikten sonra Kapadokya ziyaretini gerçekleştireceğiz. Kızılırmak Kuş Cenneti’ndeki canlıların araştırmasını yapmıştık. Burada kendi gözlerimizle görünce de çok hoş bir tecrübe yaşadık” diye konuştu.

Samsun gezisi hakkında konuşan yerli ve yabancı öğrenciler ise, “Bugün Samsun’da bisiklet gezisi düzenledik. Daha evvel de Kuş Cenneti’ni gezdik. Tüm karşılaştığımız şahıslara dünya miraslarının korunması hakkında bilgiler verdik. Ayrıyeten Romanya’da bu kadar kuş gözlemleyemedik. Türkiye’de doğal miraslar ve kuş çeşitliliği hayli dikkatimizi çekti” sözlerini kullandılar.

Etkinlik, kıyıda yapılan bisiklet çeşidinin akabinde sona erdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Erdi Demir – Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top