Sakarya Kent Hastanesi yükseliyor: Projede fiziki gerçekleşme oranı yüzde 40’a ulaştı

Sakarya Kent Hastanesi yükseliyor: Projede fiziki gerçekleşme oranı yüzde 40’a ulaştı

Hastanenin tamamlanma tarihi 28 Ağustos 2024 olarak ön görülüyor

SAKARYA – Yaklaşık 16 ay evvel 1 milyar 248 milyon 61 bin TL maliyetle üretimine başlanan Sakarya Kent Hastanesi’nde 6 blok temel çalışmalarında sona gelinirken, projede fiziki gerçekleşme oranı ise yüzde 40’a ulaştı. Zelzeleye karşı son teknolojiyle donatılan hastane, 4 hastaneyi bünyesinde barındıracak.

Yaklaşık 16 ay evvel Adapazarı ilçesi Alandüzü Mahallesi’nde imaline başlanan ve 1 milyar 248 milyon 61 bin TL maliyeti bulunan bin yataklı Sakarya Kent Hastanesi yükselmeye devam ediyor. 300 dönüm üzerine kurulan hastanenin projesinde fiziki gerçekleşme oranı ise yüzde 40’a ulaştı. Bünyesinde Genel Hastane, Bayan Doğum ve Çocuk Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Kardiyoloji Hastanesi olmak üzere 4 hastane hizmet verecek. Hastane tamamlandığında ise her branştan 300 poliklinik, laboratuvarlar, 33 ameliyathane, 15 bayan doğum salonu, 183 ağır bakım yatağı, 25 yataklı diyaliz ünitesi, 10 yataklı palyatif bakım, 10 yataklı yanık ünitesi, 4 yataklı iyotlu tedavi ünitesi, 30 yataklı kemik iliği ünitesi, hastane acil servis ise 70 müşahede yatağı, 13 poliklinik ile hizmet verecek. İleri teknoloji ile donatılmaya devam eden ve muhtaçlık dahilinde bin 500 yatak kapasitesine ulaşabilen bin yataklı Sakarya Kent Hastanesi’nde 831 zelzele izolatörü bulunurken, hastanenin tamamlanma tarihi 28 Ağustos 2024 olarak ön görülüyor.

“Sakarya’yı sıhhat alanında da manasında da cazibe merkezi haline getirecek”

Sakarya Kent Hastanesi hakkında bilgiler aktaran AK Parti Genel Lider Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Tam olarak bittiğinde ne kadar devasa olduğunu, hatta hizmet verdiğinde de ne kadar kaliteli bir hizmet anlayışıyla bu tesisin ortaya konduğunu hepimiz göreceğiz. Bu hastane 4 hastaneden oluşacak. Toplamda 283 bin metrekareyi bulacak kapalı alanıyla sahiden Sakarya’yı sıhhat alanında da manasında da cazibe merkezi haline getirecek. Cumhurbaşkanımızın başında olduğu iktidarın Türkiye’ye kattığı en kıymetli konulardan bir tanesi kent hastanelerinin ikame edilmesidir. Yeni bir trend adeta yeni bir kalite, yeni örnek ve hakikaten dünyada ne varsa onların olduğu, son çağdaş aygıtların içinde bulunduğu ve her çeşitten hastaya çok rahat bir formda müdahalenin yapılabildiği, tahminen kimsenin bir diğer yere gitme muhtaçlığı hissetmeyeceği, son derece çağdaş, son derece hoş yatırım ve hastane haline gelecek inşallah” dedi.

“Ortaya çıkan yapıtı buradan müşahede etmek bile bizi heyecanlandırıyor”

Hastanenin bitiş tarihi hakkında öngörüde bulunan Yavuz, “Onun temellerini görmek, ortaya çıkan yapıtı buradan müşahede etmek bile bizi heyecanlandırıyor. Zira Sakarya için bin yatağın ne demek olduğunu biz çok yeterli biliyoruz. Cumhurbaşkanımızın her rast geldiğinde hatta bazen rast gelmese bile telefonla arayarak, ‘Sakarya’nın bin yataklı kent hastanesi bir an evvel bitmelidir’ formunda tembihlerde bulunduğunu ben biliyorum. Münasebetiyle yanlış hatırlamıyorsam 28 Ağustos 2024’te buranın son bitim tarihi olarak görünüyor. İnşallah o tarihte bitmiş olacak. Ne kaldı ki şurada? Yani bir yıl sonra bu hastanenin büsbütün ortaya çıktığını yavaş yavaş hizmete başlayacak basamaklara hakikat ilerlediğimizi göreceğiz” diye konuştu.

“İhtiyaç halinde bin 500 yatağa kadar çıkabilecek”

Yapının yüklü olarak 4 hastaneden oluşacağını ve muhtaçlık dahilinde bin 500 yatak kapasitesine çıkılabileceğini aktaran Yavuz, “Pandemi sürecine girdiğimizde bütün Türkiye bunu daha düzgün gördü. Gördük ki bin yataklı kent hastaneleri sürecini başlatmamış olsaydık Türkiye çok daha sıkıntı atlatacaktı salgın sürecini ancak hamdolsun Türkiye’nin birçok yerinde Cumhurbaşkanımızın ‘Hayalim’ dediği o bin yataklı kent hastaneleri yapıldı. Bin yataklı diyoruz lakin olağanda muhtaçlık halinde bin 500 yatağa kadar çıkabilecek, devasa bir hastaneden bahsediyoruz” halinde konuştu.

“831 adet zelzele izolatörü”

Sakarya Kent Hastanesi’nin son teknolojiyle inşa edildiğinden kelam eden Sakarya Vilayet Sıhhat Müdürü Aziz Öğütlü, “Gerçekten son teknolojik imkanlarla inşaatı yapılıyor. Birebir vakitte da sarsıntı bölgesi olmamız hasebiyle zelzele izolatörleri bu hususta çok değerli 831 adet sarsıntı izolatörü monte edildi, bitmek üzere. Mayıs ayının sonunda hepsi bitmiş olacak ve inşası süratli bir biçimde devam ediyor. Daha sonra da yeniden son teknolojik aygıtlarla donatılıp burada bölge merkezi olarak da inşallah hizmet etmeye başlayacağız. Alışılmış asıl güç kısmı bitti bu projenin içinde 100 yataklı acil durum hastanesi de vardı. O çok şükür şu anda hizmet ediyor zati bitmiş durumda hepsiyle birlikte yüzde 40’lık bir fiziki gerçekleşme kelam konusu. Süratli bir halde gidiyor inşallah. Önümüzdeki sene ağustos ayında bitmiş durumda görürüz diye düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

“Şehir hastanelerinin bilhassa yurt dışına çıkınca görüyorsunuz ne manaya geldiğini”

Pandemi ve sarsıntı periyodunda kent hastanelerinin ehemmiyetine değinen Öğütlü, “Şehir hastanelerinin bilhassa yurt dışına çıkınca görüyorsunuz ne manaya geldiğini. Pandemide gördük her bir odası negatif basınçlı odaya dönüşerek bilhassa sıhhat çalışanları koruyup pandemiden en az etkilenen oldu kent hastaneleri. Şu anda yaklaşık herhalde Türkiye’de 20 tane falan oldu süratli bir halde de artıyor. Uygun ki bu hastaneler var ve Türkiye’de zelzelede de gördük çok kısa bir müddette tüm hastalarımızın tedavileri tamamlandı. Evvelce ayakları kesiliyordu zelzelede insanların. Şu anda hiperbolik ve yara bakım konusu o kadar ilerledi ki kent hastaneleri, tedaviler çok başarılı oluyor” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Orkun Kaya – Sıhhat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top