1 Mayıs özel bölüme tatil mi? 1 Mayıs Emekçi Bayramı özel bölüm tatil mi?

1 Mayıs özel kesime tatil mi?sorusu merak ediliyor. Emekçi ve İşçiler Bayramı olan 1 Mayıs, dünya çağında kutlanmaktadır. Her sene coşkuyla kutlanan 1 Mayıs‘ta özel kesimin tatil olup olmadığı ise araştırılıyor. Arama motorlarında 1 Mayıs özel dala tatil mi? 1 Mayıs Personel Bayramı özel kesim tatil mi? sorularına karşılık aranıyor. İşte merak edilenler…

1 MAYIS ÖZEL BÖLÜME TATİL Mİ?

1 Mayıs resmi tatiller ortasında yer alıyor. Özel bölümde ise tatil olup olmadığı kuruma nazaran değişmektedir. Kurumlar çalışanlarına 1 Mayıs’ta mesai yaptığında fazla mesai fiyatı ödeme uygulaması karşılığında emekçi çalıştırabilir.

İŞÇİ BAYRAMI OKULLAR TATİL Mİ?

1 Mayıs Personel ve İşçiler Bayramı, personel ve işçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla çaba günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. 1 Mayıs günü ise okullar tatil olacak.

1 MAYIS NEDEN KUTLANIR?

İlk defa 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat personelleri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Konutu’na kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika Personel Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde çalışanlar günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan şovlara yarım milyon emekçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz emekçi, birlikte yürüdü. O periyotta Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. Çalışanlar, sokaklarda yürüdükten sonra daima birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz emekçilerin birlikte yaptığı şovlar, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ biçiminde yorumlanmıştı. Bu şovlar 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu şovun tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir emekçi temsilcisinin teklifiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, çaba ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylelikle ikinci şov 1890 yılında yapılabildi.

1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar sırasında yapılan taarruzda 34 kişi öldü ve 136 kişi yaralandı. Vakitle 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylelikle personellerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı emekçiler büyük kitle şovlarıyla kutlar; birtakım ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir hareket biçimini de alır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top