ABD’de Norveç’e 1 milyar 166 milyon dolarlık askeri satışa onay

AA

ABD’den Norveç’e dev satışa onay…

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Norveç’e varsayımı bedeli 1 milyar dolar olan MH-60R çok gayeli helikopter ve ilgili ekipmanlarının satışının onaylanmasına karar verdi” sözü kullanıldı.

Satış onayına ait Kongre’ye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada satış paketinde 6 MH-60R helikopteri, 15 T-700 GE-401C motor , 9 Link 16 çok işlevli bilgi dağıtım sistemi müşterek taktik telsiz terminali, 18 GPS/PPS sistemi ve bunlara ait takviye ekipmanının yer aldığı kaydedildi.

Ajanstan yapılan öteki bir açıklamada ise Norveç’in envanterindeki C-130J uçaklarının 2028’e kadar idame edilmesi içi 166 milyon dolarlık ek bir satışa onay verildiği tabir edildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın silah satış onayları yalnızca ABD idaresi açısından satışın bir sakıncası olmadığı manasına geliyor.

ABD Kongresi’nin NATO üyelerine 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkelere 30 iş günü içinde bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, idare satışın yapılmasına onay verilen ülke ile satış paketinin içeriği ve tedarik süreçleri için görüşmelere başlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top