ABD’de Yüksek Mahkeme Başyargıcı “etik endişeler” nedeniyle Kongre’ye tabir vermeyeceğini bildirdi

NEW ABD Yüksek Mahkemesi Başyargıcı John Roberts, bir yargıcın lüks seyahatleriyle ilgili tabire çağrıldığı Senato Yargı Komitesi’nin talebini reddetti.

Başyargıç Roberts, Senato Yargı Komitesi’ne hitaben yazdığı mektupta, birtakım etik tasalar üzerine tabir vermesinin uygun olmayacağı istikametinde görüş belirtti.

Roberts, bu tıp durumlarda komite karşısına çıkmanın “güçler ayrılığı telaşları ve yargı bağımsızlığını müdafaanın ehemmiyeti doğrultusunda beklenebileceği lakin bunun son derece az olduğu” görüşünü paylaştı.

Başyargıç, Yargı Komitesi’ne gönderdiği mektubuna, Yüksek Mahkeme’nin 9 yargıcı tarafından imzalanmış bir “etik prensipleri ve uygulamaları beyanı”nı ekledi.

Ek bildiride, tekrar eden belli meseleleri ele alma ve “bazı yaygın yanlış anlamaları ortadan kaldırma” bahislerinde nasıl davranıldığına dair açıklamalar yer alırken, Yargı Komitesi Lideri Dick Durbin, mevzuyla ilgili yazılı açıklamasında, “duruşmanın ne olursa olsun” devam edeceğini kaydetti.

ABD’de Demokrat Senatörler, 11 Nisan’da, Yüksek Mahkeme Yargıcı Clarence Thomas’ın on yıllardır milyarder bir Cumhuriyetçi bağışçıdan “cömert hediyeler” kabul ettiği argümanlarına ait soruşturma açılması davetinde bulunmuştu.

ABD’de Senato Yargı Komitesi Lideri Demokrat Dick Durbin de 21 Nisan’da, Yüksek Mahkeme Yargıcı Thomas’ın yıllarca parasız lüks tatiller yaptığının ortaya çıkmasının akabinde, Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts’ı Kongre’de tabir vermeye çağırmıştı.

Yüksek Mahkeme yargıcının lüks seyahatleri

Çevrim içi haber sitesi ProPublica, Thomas ve eşinin, Cumhuriyetçi Partinin ileri gelen milyarder bağışçısı Dallaslı iş insanı Harlan Crow’un imkanlarını kullanarak parasız lüks tatil ve seyahatlere çıktığını yazmıştı.

Haberde, Thomas’ın 20 yıldır Crow’a ilişkin özel uçakla yurt içi ve dışında tekraren seyahat ettiği, lüks yatını kullandığı ve bunların hiçbirini kayıtlara geçirmediği ortaya çıkarılmıştı.

İş insanı Crow tarafından yapılan yazılı açıklamada da yargıç ile birlikteliklerinin yalnızca “arkadaşça” olduğu öne sürülmüş, “Asla devam eden dava yahut alt bir mahkeme davası hakkında soru sormadık. Yargıç Thomas, hiçbir vakit bir davayı tartışmadı ve hiçbir vakit yargıcı rastgele bir yasal yahut siyasi mevzuda etkilemeye çalışmadık.” sözleri kullanılmıştı.

Bunun üzerine Kongredeki Demokrat üyeler Yargıç Thomas hakkındaki argümanlara reaksiyon göstermiş, Thomas’ın hesap vermesi ve Yüksek Mahkemenin ıslahatı istikametinde davetlerde bulunmuştu.

ABD’de federal yasalar, Yüksek Mahkeme dahil olmak üzere üst seviye yetkililerin mali durumlarını, dış gelirlerini ve eşlerin gelir kaynaklarını ayrıntılandıran yıllık formlar doldurmasını ve her şubenin kendi raporlama standartlarını belirlemesini zarurî kılıyor.

Yargıçların, mahkeme ile işi olan rastgele birinden armağan kabul etmesi yasaklanıyor lakin yargı organındaki düzenlemede, “kişisel ağırlama” olarak kabul edilen armağan muafiyeti için açık tanım bulunmuyor.

Yüksek Mahkemenin düzenleme organı Yargı Konferansı Komitesi tarafından 14 Mart’ta kabul edilerek yürürlüğe giren yeni kurallara nazaran, arkadaşa ilişkin ticari olmayan yerlerde kalmak beyan gerektirmezken özel jet ile seyahatlerin bildirilmesi koşul koşuluyor.

Kaynak: AA / Mücahit Oktay – Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top