Almanya, Türklerin oy kullanması için ek sandık kurulmasına müsaade vermedi

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri için yurt dışına kayıtlı vatandaşların oy verme süreci saat 08.00 prestijiyle başladı. Vatandaşlar oylarını gümrük kapılarında, yurt dışı temsilciliklerinde ve belirlenen havalimanlarında kullanabilecek.

EN ÇOK SEÇMEN ALMANYA’DA

YSK datalarına nazaran en çok seçmenin bulunduğu ülke 1 milyon 501 bin 152 ile Almanya oldu. Almanya’da seçmen sayısının fazla olması nedeniyle 26 temsilcilikte oy verme süreci gerçekleştirilecekti. Lakin Alman hükümetinin aldığı karar, oy kullanacak Türkleri güç durumda bıraktı.

EK 9 SANDIK İÇİN MÜSAADE ÇIKMADI

Almanya’da Türkiye’nin ek bölgelerde sandık kurmasına müsaade verilmedi. Buna nazaran Berlin, Köln, Münih, Frankfurt ve bunun üzere 13 konsolosluk bölgesinde sandık kurulacak. Fakat Kassel, Siegen, Dortmund, Fulda, Limburg, Kiel, Saarbrücken, Bielefeld, Ulm ve Mannheim’da sandık kurulmayacak. Buradaki vatandaşların oy kullanabilmek için konsolosluk bölgelerine gitmeleri gerekecek.

“BU SİYASİ BİR KARARDIR”

CNN Türk canlı yayınına katılan Meclis Dışişleri Kurulu Lideri, AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç kıymetli açıklamalarda bulundu. Kılıç, “Üzülerek belirtmeliyim ki Almanya yalnızca büyükelçiliklerimiz, konsolosluklarımızın olduğu yerlerde oy kullanımına müsaade veriyorlar. En çok yurt dışı seçmenimizin olduğu Almanya’da ek sandıkların kurulmasına yönelik taleplerimiz olmuştu. Vatandaşlarımızın az uzaklık katederek rahat oy kullanmasını sağlamak için talepte bulunmuştuk. İki gün içerisinde çalışmalara devam edeceğiz. Ek taleplerimizin karşılanmayacağına yönelik geri dönüş aldık. Federal hükümet bu mevzu hakkında müsaade vermedi. Dışişleri Bakanlığımız ve temsilciliklerimiz çalışmalara devam edecek. Açık söylemek gerekirse bu siyasi bir karardır, derhal bu yanlıştan dönülmelidir. Almanya’nın bu tavrı dostluğa yakışmadı, bu tavır vatandaşlarımızı sora sokacak. Umarım bu kararı yine gözden geçirirler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top