Altının gram fiyatı 1.251 lira düzeyinden süreç görüyor

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının akabinde 1.251 lira düzeyinde süreç görüyor.

Dün, altının ons fiyatına paralel bedel kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,41 azalışla 1.242 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne bedel kazanarak başlamasının akabinde saat 10.10 prestijiyle yüzde 0,72 artışla 1.251 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 2.050 lira, Cumhuriyet altını da 8.310 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı dün 1.990 dolardan kapanmasının akabinde, bugün yüzde 0,60 yükselişle 2.002 dolardan süreç görüyor.

Analistler, ABD’de geride kaldığı düşünülen bankacılık krizine ait risklerin açıklanan bilançolar sonrası tekrar en önemli risk ögesi pozisyonuna geldiğini belirterek, bu durumun inançlı liman varlıklara olan talebi desteklediğini söyledi.

Bugün gözlerin yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para siyaseti kararlarına, yurt dışında ise ABD’deki büyüme datalarına çevrildiğini aktaran analistler, ABD’de bankalara ait gelişmelerin de yakından takip edileceğini bildirdi.

Analistler, kelam konusu gelişmelerle Fed’in mayıs toplantısında 25 baz puan faiz artıracağına ait beklentilerin yüzde 70 düzeyine gerilediğini söz ederek, bankanın mayıs ayını pas geçerek haziranda faiz artışı yapabileceği öngörülerinin de dillendirilmeye başlandığını kaydetti.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 2.020 ve 2.050 doların direnç olarak öne çıktığını aktaran analistler, 1.990 doların dayanak pozisyonunda bulunduğunu lisana getirdi.

Kaynak: AA / Duhan Değirmenci – İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top