Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay Açıklaması

Kırıkkale’de konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “85 milyon vatandaşıyla tüm Türkiye’yi kucaklaştırmanın peşindeyiz. Sizler şahitsiniz, bugüne kadar asla hemşericilik yapmadık, bölgecilik, mezhepçilik yapmadık. Etnik kökeni, meşrebi, mezhebi, inancı ne olursa olsun kimseyi hor-hakir görmedik. Şu Alevi’ymiş, şu Sünni’ymiş, bunlar Türk’müş, berikiler Kürt’müş, Muhacirmiş, Arap’mış, Çerkeş’miş demedik” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara-Sivas Yüksek Süratli Treni ile geldiği Kırıkkale’de, Kırıkkale Millet Bahçesi, Kırıkkale Belediyesi Bilim Merkezi ve Yahşiyan Yenişehir Köprülü Kavşağı ile üretimi Tamamlanan Öbür Projelerin Toplu Açılış Merasiminde konuştu. Kırıkkale Gar’ında vatandaşlara hitap eden Oktay, “Cumhurbaşkanımızın, Asrın Başkanı, dünya önderi Recep Tayyip Erdoğan’ın sizlere yürekten selamları var. Cumhurbaşkanımız bu ülkeyi, sizleri, bu milleti o kadar çok seviyor ki, gece uyku bilmez, gündüz yorulmak bilmez. Zira aşk ile şevk ile sevda ile tüm takımları ile birlikte çalışıyor. Yalnızca bugün biraz istirahat etmesi gerekti. Yarın inşallah, çok daha süratli, çok daha dinamik, çok daha coşkulu çalışabilmek için, bıkmadan usanmadan, yorulmadan çalışabilmek için yalnızca küçük bir orta vermesi gerekti” dedi.

Projenin yalnızca Kırıkkale’ye değil, Ankara’dan Sivas’a kadar tüm bölge vilayetlere çağ atlatacak bir proje olduğunun altını çizen Oktay, “Bugün, ülkemizin en değerli yatırımlarından birini daha devreye almanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren Projesinin kentimize, ülkemize ve 85 milyonun her bir ferdine iyi olmasını diliyorum. Bugün hem Kırıkkale’ye çok büyük paha katacak, hem de Türkiye’yi bu alanda farklı bir lige taşıyacak bir ulaşım projesini hizmete açıyoruz. Her etabı titizlikle yürütülmüş güçlü bir sürecin meyvesi olan Süratli Tren Sınırımız, inşallah, ülkemizin iftihar vesilelerinden de biri olacaktır” açıklamasını yaptı.

Türkiye’yi süratli trenin konforuyla 2009 yılında birinci sefer tanıştırdıklarını söyleyen Oktay, Ankara-Eskişehir sınırı ile Türkiye’nin dünyanın 8’inci, Avrupa’nın da 6’ncı yüksek süratli demiryolu işletmecisi olduğunu hatırlattı. 2011 yılında Ankara-Konya, 2014 yılında Eskişehir-İstanbul, Konya-İstanbul, 2022 yılı başında da Konya-Karaman süratli tren sınırlarını hizmete açarak bu atılımları devam ettirdiklerini bildiren Oktay, Şimdiye kadar, yüksek süratli trenin rahatlığını deneyim eden yolcu sayısının 73 milyona ulaştığını aktardı.

“Hızlı tren çizgisi uzunluğu ise 2 bin 228 kilometreye çıkmış oluyor”

Hizmet zincirine, 405 kilometre uzunluğunda, yeni bir halka eklendiğini söyleyen Oktay, “Ankara-Sivas sınırının da ek edilmesiyle, Ankara merkezli yüksek süratli demiryolu ağımızın en kritik kademelerinden birini daha tamamlıyoruz. Ankara-Sivas çizgimiz, Edirne’den Kars’a uzanan Doğu-Batı süratli demiryolu koridorunun da kıymetli bir modülü olacaktır. Bu sınırın devreye girmesiyle toplam demiryolu uzunluğunu 13 bin 896 kilometreye, süratli tren çizgi uzunluğu ise 2 bin 228 kilometreye çıkmış oluyor” dedi.

“Hızlı tren ve yüksek süratli trende de dünyanın başkan ülkelerinden biri haline getireceğiz”

Halihazırda toplam 3 bin 593 kilometre uzunluğunda süratli tren sınırında imal çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Oktay, “İnşallah Türkiye’yi öteki alanlarda olduğu üzere, süratli tren ve yüksek süratli trende de dünyanın önder ülkelerinden biri haline getireceğiz. Birileri bunu anlayamaz tabi, Kılıçdaroğlu ve avanesi ne diyordu? ‘Fransa’daki üzere olmaz’ diyorlardı ya? Halbuki biz dünya liderliğine oynuyoruz. Türkiye birilerini izleme noktasında değildir. Kılıçdaroğlu ve avanesi düşünsünler” diye konuştu.

Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas Süratli Tren Sınırının güzel olmasını dileyen Oktay, “Bu mükemmel yapıtın ülkemize kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, firmalarımızı tebrik ediyorum” tabirlerini kullandı.

“1,3 milyar lira meblağında ziraî takviye verdik”

Karakeçili ve Sulakyurt’a da yakında doğalgaz arzı sağlamayı planladıklarını söyleyen Oktay, “Elbette Kırıkkale’mize tüm bunları yaparken, öteki 80 vilayetimizi de ihmal etmedik” dedi.

“Ulaşım projelerimiz kentimize, ülkemize ve milletimize yeri doldurulamaz yararlar sağlıyor”

Türkiye Yüzyılı inşasını projeler üzerine oluşturacaklarını söyleyen Oktay, Kırıkkale’nin ülkenin en değerli ulaşım kavşaklarından biri olduğunu lisana getirdi. Oktay, “İster duble yol, ister otoyol, isterse demiryolu olsun, ulaşım projelerinin çok geniş bir alanda tesiri bulunuyor. Öncelikle kentlerimiz ortasındaki seyahat mühleti kısalıyor. Ulaşım, her açıdan daha konforlu ve rahat hale geliyor. Tatil ve bayram günlerinde yollarımız kan gölüne dönmüyor. Emisyonu ve egzoz gazını azaltarak, hava kirliliğinin önüne geçiyoruz. Yeşil dönüşümde de liderliğe yürüyeceğiz. Akaryakıttan tasarruf ettirerek, vatandaşın bütçesini koruyor. Vakitten kazandırarak, insanımızın ailesine, işine, arkadaşlarına daha çok vakit ayırmasını sağlıyor. Vilayetler ve bölgeler ortasında insan ve eser hareketliliğini hızlandırıyor. Turizm dalının gelişmesinde çok kıymetli rol oynuyor. Kentin cazibesini artırarak, daha fazla yatırım çekmesine de katkı yapmakta. Bunların haricinde ulaşım projelerimiz kentimize, ülkemize ve milletimize yeri doldurulamaz yararlar sağlıyor” diye konuştu.

Oktay, “Biz ulaşım yatırımlarına, Kılıçdaroğlu ve avanesi üzere asla dar bir açıdan bakmıyoruz. birisi de diyordu ya ne gerek trene. Bu yapıtları birebir vakitte ülkemizin, bilhassa de gençlerimizin geleceğine yapılmış, çok bedelli birer yatırım olarak görüyoruz. Bu durum yalnızca yol, köprü, havalimanı, süratli tren çizgileri için değil; ülkemizin birinci elektrikli arabası TOGG için de geçerlidir. TCG Anadolu,, Altay, Kızılelma, Akıncı üzere savunma projelerimizi de gördük değil mi? Bu durum; yarın açılışını yapacağımız Akkuyu Nükleer Güç Santralimiz için de birebir biçimde geçerlidir. Her birisi son 2 ayda açılışını yaptığımız dünya çapında projeler” açıklamasını yaptı.

Togg’un geleceğin araba teknolojisinde kelam sahibi olmak demek olduğuna dikkat çeken Oktay, şunları söyledi; Kızılelma; insansız hava araçlarında yeni bir çığır açmak demektir. Altay, terörle gayrette kimseye muhtaç olmamak, hiç kimseden icazet almamak demektir. Recep Tayyip Erdoğan birisinden ya da bir ülkeden icazet alır mı. Bunlar Batı’dan aferin bekliyorlar. Sana kelam diyorlar, hem kendilerine takviye veren Kandil, FETÖ, onlara kelam veriyorlar. Anadolu, Mavi Vatanı çok daha güçlü bir formda korumak demektir. Akkuyu, Türkiye’nin artık nükleer ülkeler ligine yükselmesi demektir. Bunların hepsi birebir vakitte üretim, yatırım, istihdam, ihracat demektir. Bunlar ithalatımızın azalmasıyla birlikte yabancıya gidecek paramızın milletimizin cebinde kalması demektir” halinde konuştu.

“Kırıkkale turizmden yatırıma, tarımdan istihdama birçok alanda süratli tren çizgisinin yararlarını görecektir”

Türkiye’ye eser kazandırmaya devam edeceklerini söyleyen Oktay, “Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren Projesine de bu açıdan yaklaşıyoruz. Kırıkkale’mizin, ülke genelindeki süratli tren güzergahında yer alan 11 vilayetimize bağlanmasıyla artık kentimizde de yeni bir periyodun başladığına inanıyoruz. Kırıkkale, önümüzdeki yıllarda ulaşımla birlikte turizmden yatırıma, tarımdan istihdama birçok alanda süratli tren çizgisinin yararlarını görecektir” değerlendirmesinde bulundu.

“Asla hemşericilik yapmadık, bölgecilik, mezhepçilik yapmadık”

Bütünleştirici bir siyaset benimsediklerini belirten Oktay, “Biz öbür 80 vilayetimizle birlikte Kırıkkale’mize de Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde en hoş biçimde hizmet etmenin sıkıntısındayız. Biz insanlarımızı etnik ve mezhep farklılıkları üzerinden bölmenin değil, 85 milyon vatandaşıyla tüm Türkiye’yi kucaklaştırmanın peşindeyiz. Sizler şahitsiniz, bugüne kadar asla hemşehricilik yapmadık, bölgecilik, mezhepçilik yapmadık. Etnik kökeni, meşrebi, mezhebi, inancı ne olursa olsun kimseyi hor-hakir görmedik. Şu Alevi’ymiş, şu Sünni’ymiş; bunlar Türk’müş; berikiler Kürt’müş, Muhacirmiş, Arap’mış, Çerkeş’miş demedik” dedi.

“Lafa değil, işe ve icraata bakacağız”

“Üç-beş oy uğruna birilerinin bu milleti bölmesine, parçalamasına; kardeşi kardeşe düşman etmesine fırsat vermeyeceğiz” diyen Oktay, “Türkiye’nin tekrar 70’lerin, 90’ların anarşi günlerine geri döndürülmesine müsaade etmeyeceğiz. Fitne tüccarlarına karşı daima birlikte uyanık olacağız. Kifayetsiz muhterislerin oyununa gelmeyeceğiz. Emperyalistlerin propagandalarına aldanmayacağız. Hayal satan işportacı siyasetçilerin vaatlerine kanmayacağız. Oy kullanmaya giderken öfkeyle, kırgınlıkla, kızgınlıkla değil; sağduyuyla, basiretle, ferasetle hareket edeceğiz. Hele hele “pireye kızıp yorganı yakanlardan” asla olmayacağız. Son 21 yıldır olduğu üzere lafa değil, işe ve icraata bakacağız. Daima birlikte elimizi vicdanımıza koyacak, “doğruya doğru” diyerek kentimiz ve ülkemiz için en isabetli kararı vereceğiz. Sizlerden, tercihte bulunmadan evvel şu soruları kendinize içtenlikle sormanızı istiyorum. Daha 7’kişi bir ortaya gelemeyenlerden, ülkeye ve millete hayır gelir mi? Daha kendi ortalarındaki problemleri çözemeyenler, Türkiye’nin rastgele bir sıkıntısını çözebilir mi? Süratli treni “israf” gören, “yola ne gerek var” diyen, İHA’ya, SİHA’ya, AKINCI’ya düşmanlık eden, ülkemize yatırım yapabilir mi? Hiçbir vaadini yerine getirmeyen bir şahsın, vaatlerine inanç olur mu? Şimdiye kadar verdiği hiçbir kelamı tutmayan birisinin, kelamlarına prestij edilir mi? Devranı iktidarlarında milletimize zulümden, baskıdan, yasaktan, yokluktan ve yoksulluktan öteki bir şey vermeyenler, bu ülkeye huzur getirebilir mi? Terör örgütü elebaşlarının dayanak açıkladığı bir adayın, FETÖ ve PKK’yla çaba etmesi mümkün mü?” sözlerini kullandı.

Ankara-Sivas Süratli Treni birinci seferi için dün Başkent’ten hareket etti. Başşehirden başlayan birinci sefere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, BBP Genel Lideri Mustafa Destici ve Tekrar Refah Partisi Genel Lideri Fatih Erbakan da katıldı. – KIRIKKALE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top