DİSK, TÜİK’e açtığı davayı kazandı: TÜİK, enflasyona temel husus fiyat listesini tekrar açıklamak zorunda

TÜİK, geçen haziran ayında, enflasyon hesaplamasında kullanılan unsur fiyat listesini açıklamama kararı almıştı. DİSK, mevzuyu yargıya taşımış ve Ankara 6. Yönetim Mahkemesi’nde dava açmıştı.

“TÜİK’E AÇTIĞIMIZ DAVAYI KAZANDIK”

KONU YÖNETİM MAHKEMESİNE TAŞINDI

TÜİK’in bilgi talebimizi reddetmesi üzerine, 6 Haziran 2022’de bilgi edinme hakkı çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi (CİMER) üzerinden, TÜİK’ten ortalama unsur fiyatı listesi verisini tekrar talep ettik. TÜİK, 23 Haziran 2022 tarihli karşılığıyla talep ettiğimiz bilginin kamuoyunda yanlış manaya ve aldatıcı değerlendirmelere sebebiyet verdiği gerekçesiyle unsur sepeti ve ortalama fiyat listesi konusundaki bilgi talebimizi tekrar reddetti. TÜİK’in bilgi talebimizi reddetmesi üzerinde, Bilgi Edinme Heyeti’ne itiraz ettik. Şura da 3 Ağustos 2022 tarih 2022/936 sayılı kararı ile DİSK’in talebini reddetti. Bunun üzerinde DİSK, Şura kararının yasal destekten mahrum olduğunu ve yıllardır açıklanan bilgilerin açıklanmasından vazgeçilmesinin hukuksuz olduğunu belirterek mevzuyu yönetim mahkemesine taşıdı.

“BİLGİ EDİNME TALEBİNİN REDDİ HUKUKSUZ”

Başvurumuz üzerine Ankara 6. Yönetim Mahkemesi, oybirliği ile DİSK tarafından istenen bilgilerin açıklanmasının kurumun vazifesi gereği olduğunu belirterek, bilgi talebinin reddedilmesinin hukuka ters olduğuna karar verdi. Ankara 6. Yönetim Mahkemesi, 31 Mart 2023 tarih, 2022/2383 temel ve 2023/700 sayılı kararında, DİSK tarafından istenen bilgilerin TÜİK tarafından elde edilen ve evvelki yıllarda da kurum tarafından yayımlanmış olan istatistiksel bilgilere ait olduğu ve bu bilginin, kurumun vazifesi gereği elinde bulunması gereken bilgilerden olduğu gerekçesiyle bilgi edinme talebinin reddinin hukuksuz olduğuna ve dava konusu ret sürecinin iptaline karar verdi.

“TÜİK FİYAT LİSTESİNİ AÇIKLAMAK ZORUNDA”

Bu yargı kararıyla TÜİK, Haziran 2022’de durdurduğu enflasyona temel husus fiyat listesini tekrar açıklamak zorundadır. Kararın gereğini yerine getirmesi, unsur fiyat listesini DİSK’e vermesi ve kamuoyuna açıklaması için TÜİK’e başvuracağız.”

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top