Gezmek için geldikleri Türkiye’de oylarını Sarp Hudut Kapısı’nda kullandılar

Cumhurbaşkanı ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimleri kapsamında Sarp Hudut Kapısı’nda oy verme süreci başladı.

Türkiye-Gürcistan sonundaki Sarp Hudut Kapısı’nı kullanan yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, saat 08.00’den itibaren gelen yolcu salonunda kurulan sandıkta oy kullandı.

Sınır kapısında 24 saat aslıyla gerçekleşecek oy kullanma süreci, 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de sona erecek.

Almanya‘dan tatil için Türkiye’ye gelen Fatma Akdoğan, AA muhabirine, oy kullanmanın vatandaşlık vazifesi olduğunu belirterek, “Gümrükten geçerken oy verme yerini görünce sevindim ve bu hakkımı kullanmak istedim. Yurt dışında yaşıyorum lakin her vakit oyumu kullanıyorum konsolosluklara gidip.” diye konuştu.

Almanya‘nın Frankfurt kentinde yaşadığını lisana getiren Akdoğan, şunları kaydetti:

“Ülkemi çok seviyorum ve oy kullandığım için çok sevindim, çok memnunum. Yurt dışında problemlerimiz oluyor. Meselelerimizin çözülmesi için bu hakkımızı kullanmak bizim için çok âlâ oluyor. Gümrükte oy kullanma sürecinin bugün başladığını biliyordum, Türkiye’ye geçerken de oy kullanma alanına göz gezdirdim ve bu hakkımı kullandım. Seçimler hepimize iyi olsun, ülkemize hoşluklar getirsin inşallah.”

Turla Almanya’dan gelerek Sarp Hudut Kapısı’nda oy kullanan Şerife Kabakçı, “Ben oyumu tatil sonrası Almanya’da kullanmayı düşünüyordum. Buraya kısmet oldu. Buna çok sevindim. Daha evvel oy kullanma hakkımı aksatmadan konsolosluklarda kullandım. Ülkemiz için güzel olur inşallah. Bu seçimler inşallah Türkiye’ye uğur getirecek.” sözlerini kullandı.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı Songül Demir de gezmek için geldiği Türkiye’de Sarp Hudut Kapısı’nda oyunu kullandığını lisana getirerek, şunları söyledi:

“Daha evvel gümrüklerde ve konsolosluklarda oy kullanmıştım. Bilhassa oy kullanmak için buraya gelmedim, seyahat etmek için gelmiştim, sandıkları da görünce oy kullanma sürecimi gerçekleştirmek istedim.”

Kaynak: AA / Yusuf Okur – Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top