Gönül Dağı’nın “Ağıtçı Hüseyin”i Bodrum’da gençlere tiyatro eğitimi veriyor

“Kadın İşi: Banka Soygunu”, “Pars: Kiraz Operasyonu” ve “Aile Arasında” üzere sinemaların yanı sıra “Kurtlar Vadisi”, “Sen Anlat Karadeniz”, “Güvercin”, “Şefkat Tepe” ve “Sakarya” dizilerinin de ortalarında bulunduğu onlarca projede yer alan sanatçı Erdal Cindoruk, TRT 1’in sevilen dizilerinden “Gönül Dağı”nda “Ağıtçı Hüseyin” karakterini canlandırıyor.

Zamanının büyük bir kısmını Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde çekimleri devam eden “Gönül Dağı” dizisi setinde geçiren Cindoruk, geri kalan vaktini da eşiyle Bodrum’da kurdukları oyunculuk akademisinde gençlere harcıyor. Cindoruk, 12 Mayıs’ta Bodrum’da sahnelemeyi planladıkları “Bir Batı Yakası Hikayesi” oyununun provalarına da devam ediyor.

Cindoruk, Bodrum’daki öğrencileriyle bir ortada olduğu akademide, AA muhabirine, sanatsal çalışmalarının aralıksız, dolu dizgin devam ettiğini söyledi.

“Gönül Dağı” dizisinin de başarılı ilerlediğini belirten Cindoruk, genelde sert adam karakteriyle bilindiğini fakat bu dizide biraz komik karakteri oynadığını, bundan da büyük keyif aldığını lisana getirdi.

“Kötü adam”, “sert adam” durumlarından kurtulduğunu anlatan Cindoruk, “Ben güzel bir adamım bunu anlatamıyordum lakin artık bu diziyle bunu anlatıyorum.” dedi.

“Diziden kazandığımız parayı akademiye yatırdık”

Akademiyi çocukları üzere gördüklerini söz eden Cindoruk, eşiyle kendisinin en büyük hayallerinden birisinin çocukları ve gençleri sanatsal manada yetiştirmek olduğunu vurguladı.

Bunu başardıkları için memnun olduklarını anlatan Cindoruk, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bunca yıldır edindiğimiz maddi manevi tüm birikimimizi çocuklara, gençlere sanat eğitimi vermek üzere ortaya koyduk. 2020 başında oyunculuk akademimizi kurduk. Eğitime başlar başlamaz çıkan pandemi bütün işlerimizi aksattı. Maddi mevzularda önemli düşünceler yaşadık fakat kapanma noktasına gelen akademiye kilit vurmamak için çok çabaladık. Dizi çekip karımızı tekrar sanata, akademiye yatırdık. Böylelikle pandemi mühletince ayakta kalabildik.”

“4 yaşından 55 yaşına kadar öğrencilerimiz var”

Çocuklara ve gençlere tiyatro oyunculuğu eğitimi verdiklerini aktaran Cindoruk, “Eşim Erdal Cindoruk esasen televizyon ve sinemanın içinde. Ben de sahne tarafında çalışmalarıma devam ediyorum. Birlikte tiyatro yapacağımız insanları yetiştirmek için bu okulu kurduk. 4 yaşından 55 yaşına kadar öğrencilerimiz var. Okulumuzda 130 civarında öğrencimiz mevcut.” diye konuştu.

Cindoruk, “Bir Batı Yakası Hikayesi” oyununu itinayla hazırladıklarını kaydederek, “Muhteşem enerjik tıpkı vakitte da trajikomik bir oyun geliyor.” sözünü kullandı.

“Hayata dair de çok şey öğreniyoruz”

Akademinin birinci öğrencisi 34 yaşındaki Oğuz Arslan, yaklaşık 4 yıldır akademide eğitim aldığını, eğitimlerin akabinde mesleğini severek yaptığını anlattı.

Tiyatro ve sanatın çocukluk hayali olduğunu anlatan Arslan, şöyle devam etti:

Öğrencilerden 25 yaşındaki Ecem Günaydın da yaklaşık 17 yıldır bale yaptığını ve yaklaşık 1 yıldır akademide yer aldığını lisana getirdi.

Günaydın, “Onların öğrencisi, oyuncusu, dans eğitmeni ve koreografı oldum. Birlikte çalışmalara devam ediyoruz. Burada oyunculuğun yanı sıra dekor ve kostüm tasarımı, reji ve daha bir sürü teknik öğreniyoruz. Ustalarla çalışmak bize çok şey katıyor. Zira onlar bize her açıdan tüm hayat deneyimlerini aktarıyorlar.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Ali Ballı – Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top