Göztepe’de idare de sınıfı geçti

SPOR Toto 1’inci Lig’de şampiyonluğu garantileyen önder Samsun spor‘dan sonra dönemin ikinci yarısının en çok puan toplayan grubu olarak Play-Off sınırına yerleşen Göztepe’de dönem başında futbol şubesini devralan Sport Republic idaresi de başlardaki soru işaretlerini sildi. Göz-Göz’de 8 yıllık başkanlığı devrinde Üstün Lig’e taşıyıp, Türkiye’nin en çağdaş spor merkezlerinden Gürsal Aksel Stadı ile Urla Adnan Süvari Tesisleri’ni kazandırdığı kulübe çağ atlatan Mehmet Sepil, kadro geçen dönem küme düşerken ayrılık kararı aldı. Sepil, Göztepe’nin paylarının yüzde 70’ini Türk sporunda birinci yabancı yatırımcı olarak Danimarkalı Rasmus Ankersen’in CEO, ABD’li  Henrik Kraft’ın lider, Sırp Dragan Solak’ın da yatırımcısı olduğu İngiltere merkezli Sport Republic’e devretti.

Rasmus Ankersen’in başkanlığa geldiği İzmir’in esaslı temsilcisinde Mehmet Sepil de idare şurasında faal olarak vazifesini sürdürürken, yeni idare kısa bir alışma periyodunun akabinde futbol ekibini rayına oturttu. Transferde Harika Lig patentli yerlileri gelecek vaad eden genç yerli ve yabancı futbolcularla harmanlayıp yeni bir takım oluşturan Göztepe, teknik yönetici olarak döneme Turgay Altay’la berbat bir başlangıç yaptıktan sonra eylül ayından itibaren kabuk değiştirdi. Sportif yöneticilik misyonuna Hırvat Ivan Mance’nin getirildiği sarı-kırmızılar, futbol metodolojisi yöneticisi olarak Radomir Kokovic, A ekip başantrenörü olarak Ekrem Dağ, teknik sorumlu olarak da Şakir Özkayımoğlu’nu görevlendirdi. Birinci yarıda istikrarsız sonuçlar alıp ikinci yarıda fevkalade bir atağa kalkan Göz-Göz, son 10 maçta 7 galibiyet, 3 beraberlik alırken Play-Off yarışının da en savlı kadrosu oldu. Kadro performansıyla taraftarla bütünleşirken idare de inanç verdi.

SOUTHAMPTON DÜŞME HATTINDA

Sport Republic’in Göztepe’den diğer öbür futbol yatırımı olan İngiltere Premier Ligi’ndeki Southampton’da işler beklenildiği üzere gitmedi. 2022 yılında resmi olarak kurulan şirketin 4 Ocak 2022’de yüzde 80’ini devraldığı İngiliz futbolunun esaslı kulüplerinden Southampton, 20 gruplu Premier Lig’de bitime 6 maç kala düşme sınırında son sırada yer alıyor. Southampton’un başkanlığını ise birebir vakitte Sport Republic’in de lideri olan Henrik Kraft yapıyor.


– İzmir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ergin Karataş – Spor

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top