Kılıçdaroğlu, “5 yılda 300 milyar dolar” vaadinin kaynağını açıkladı: Londra’da fonlarla görüştüm, yatırım yapacaklar

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü TV canlı yayına katıldı. Gazeteci Hürmet Öztürk, Deniz Zeyrek ve Simge Fıstıkoğlu’nun gündeme dair sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

300 MİLYAR DOLARIN NEREDEN VE NASIL GELECEĞİNİ ANLATTI

“5 yıl içinde 300 milyar dolar para gelecek” vaadinin ayrıntılarını anlatan Kılıçdaroğlu, “Temiz para gelecek. O denli uyuşturucu baronlarının paraları değil. Kirli para değil. Kirli parayı bunlar getirdiler. 11 sefer kanun çıkardılar. Parayı getiren adam hakkında, kirliyse, ‘kovuşturma-soruşturma açılamayacak’ diye de düzenleme yaptılar. Uyuşturucu parası geldi, arttan uyuşturucu baronları da geldi. Ve bunlar Türkiye’de hesaplaşmaya başladı. Birbirlerini öldürmeye başladılar. Türkiye için tam yüz karası tablo. Ben Londra’ya gittim. Pak para var, fonlar var, fonlarla görüştüm. ‘Eğer siz demokratikleşirseniz, can ve mal güvenliği olursa, adalet olursa, hukukun üstünlüğü olursa, haksızlıkla karşılaştığımızda hakkımızı alabilirsek biz geliriz Türkiye’de yatırım yaparız’ dediler. 300 milyar dolar 5 yıl içinde Türkiye’ye gelecek ve yatırım yapılacak. Yatırım alanlarını da belirledik. Bunu da toplumsal medyada paylaştım.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN GEÇİRDİĞİ RAHATSIZLIK

Kılıçdaroğlu, dün canlı yayında rahatsızlanan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili “Siyaset başka insanların sıhhati farklı. Biz siyaseten rakip olabiliriz ancak sonuçta rakiplerimizin de sağlıklı olmasını isteriz. Olması gereken de budur” dedi.

Sağlığıyla ilgili bir tavsiyeniz var mı sorusuna Kılıçdaroğlu, “Mutlaka tabipleri ilgileniyordur. Sonuçta hekimleri gerekeni yapıyordur. Tabiplerin söylediklerine uymak gerekiyor. Kural o” yanıtını verdi.

“MEYDANLARIN LİSANI NASIL?”

“Meydanların lisanı nasıl? Nasıl okuyorsunuz?” sorusuna da karşılık veren Kılıçdaroğlu, “Seçim tarihi belirli olduğu için çok daha geniş kitlelere ulaşmamız gerekiyor. Kendi vaatlerimizi aktarmamız gerekiyor. Bunun için de iki yolumuz var. Bir; benim muhakkak aralıklarla çektiğim görüntüler ve bunun toplumsal medyada yayınlanması. İkincisi ise direkt doğruya yüz yüze gelerek… Alanda geniş kitlelerle birlikte oluyoruz. Vaatlerin daha dikkatle dinlendiğini görüyorum. Örneğin emeklilere kurban bayramında 15 bin lira yatıracağımızı söylemem, Şanlıurfa’da güneş gücünden yararlanıp çiftçilere elektriği fiyatsız vermeyi… Yapacağız bunu Türkiye genelinde.” tabirlerini kullandı.

SEÇİM GÜVENLİĞİ

Kılıçdaroğlu, vatandaşların seçim güvenliği tasasına ait şunları söyledi:

“Tam 1.5 yıldır seçim güvenliği için çalışıyoruz. Biz Yüksek Seçim Heyeti’ne güvenmiyoruz. Neden güvenmiyoruz? ‘Aynı zarfın içine konan 4 oy pusulasından 3’ü yanlışsız, 1’i yanlıştır’ diye karar alan bir Yüksek Seçim Heyeti topluma itimat vermez. Yargıda önemli bir bozulma var. Bunu bu ülkenin saygın yargıçları farkındalar ve bunu kapalı toplantılarda lisana getiriyorlar. Devletin kolonlarını tahrip ettiler. Yargı bu kolonlardan birisidir. Adaleti yıprattığınız andan itibaren devleti çökertmiş oluyorsunuz.

Türkiye’de kaç sandık var, bu sandıklar nerede, en son YSK’dan datalar geldi. Biz daha evvelki datalar üzerinden birinci çalışmamızı yaptık. Hangi sandıkta görevlimiz olacak, Ankara’da istekli bir takımımız, Türkiye’deki her bir sandık görevlisini aradı ‘siz hangi sandıkta vazifelisiniz?’ diye. Yanlışsız karşılık verdiyse ‘tamam bu işini biliyor.’ Onlar ayrıyeten bizim eğitim merkezinde eğitime alındılar. Bu hususta bizim binlerce arkadaşımız eğitildi. Yalnızca CHP için söylüyorum. Öteki partilerin de buna emsal çalışmaları var. Islak tutanağın fotoğrafını çekip bize gönderdikten sonra o çuvalların nakliyle de arkadaşlar ilgilenecekler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top