Nusret Gökçe, ayrımcılık ve dekolteli giyinme zaruriliği teziyle eski çalışanlarıyla davalık oldu

“Salt bea” hareketiyle ismini geniş bir kitleye duyuran ve sonrasında birçok ülkede restoran açan Nusret Gökçe, eski çalışanlarıyla mahkemelik oldu. ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Insider’a konuşan davacılar, Gökçe’nin restoranlarında cinsiyetçi bir atmosfer olduğunu ve çalışanların milliyetlerine nazaran ayrımcılık yapıldığını da öne sürdü.

“SAYGI DUYULMUYORDU”

Yayınlanan haberde “Insider’ın incelemeleri sonrasında Gökçe’nin ve restoranlarının daha karanlık bir istikameti ortaya çıktı. İki kentte açılan 7 davada konuşan 9 eski çalışan, Gökçe’nin şöhret ve paraya takıntılı olduğunu söyledi. Eski çalışanlar emek sömürüsünün yanı sıra iş ortamında testosteron yüklü bir çalışma kültürü olduğunu da da ileri sürdü” tabirlerine yer verildi. Insider’dan Sophia Ankel’e konuşan ve geçmişte Nusr-Et Miami’de rezervasyon sorumlusu olarak çalışan bir bayan, “Size uygulanması gerekenden çok daha az hürmet duyulduğunu hissediyorsunuz, hürmet duyulmuyordu” dedi.

TÜRK OLMAYAN ÇALIŞANLARA MAKÛS MUAMELE İDDİASI

Bazı eski çalışanlar da Türk olmayan çalışanlara berbat muamele yapıldığını ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını da sav etti. 2021’de dava açan Angelo Maher isimli bir eski çalışan, “Covid-19 yasakları kalktıktan sonra daha evvel çok düzgün çalışmama karşın beni tekrar işe almadılar. Türk çalışanları ise tekrar işe aldılar” dedi.

“KISA ETEK VE GÖĞÜS DEKOLTELİ GİYİNMEMİ İSTEDİ”

Maher öte yandan erkek çalışanların kendisini taciz ettiğini ve daha dekolteli giyinmesi konusunda ihtar yapıldığını ileri sürdü. Nusr-Et New York’ta evvelce barda çalışan Elizabeth Cruz isimli bir bayan ise, “Genel müdür işteki birinci günümde kısa etek, yüksek topuklu ve göğüs dekolteli giyinmemi istedi” halinde konuştu. Müdürün kendisine cinsiyetçi ve ırkçı telaffuzlarda bulunduğunu da ileri süren bayan, “O devirde restoranda çalışan bir Türk bayan çalışan ise olağan üniformasıyla geliyordu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top