Profesör geçersiz MİT’çilere dünyaları kaptırdı

Kocaeli Üniversitesi’nden emekli olduktan sonra, rahatsızlığı nedeniyle bakıcısıyla birlikte Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde tek başına yaşamaya başlayan Prof. Dr. Ahmet T.’yi geçen yıl telefonla arayan bir kişi, kendini MİT mensubu Levent Akçay olarak tanıttı.

“BANKALARIN İÇİNDE KÖSTEBEKLER VAR” DİYEREK KANDIRDI

Sahte sicilini profesöre söyledikten sonra, “Bankalar içinde köstebekler bulunduğu biliniyor. Bunun için 6 aydır takip yapıyoruz. Bunları yakalamamız için bize yardımcı olmanızı isterim. Bu bir vatandaşlık görevi” dedi. Prof. Dr. Ahmet T.’den, “Tabi ki yardımcı olurum” kelamı alan geçersiz MİT mensubu, bankalardaki bütün mal varlığını kendilerine bildirmesi gerektiğini söyleyip, “Mal varlığında sakladığın bir şey çıkarsa seni de hatalı görürüz” diyerek telefonu kapattı.

1979 CUMHURİYET ALTINI VE 400 BİN EUROYU DOLANDIRICILARA TESLİM ETTİ

Şüphelinin yönlendirmesiyle bankada bulunan 1979 adet cumhuriyet altınını bir çantaya dolduran Prof. Dr. Ahmet T., kendisine belirtilen çocuk parkına giderek altın dolu çantayı buluştuğu şahsa verdi. Prof. Dr. Ahmet T.’yi telefonla aramaya devam eden dolandırıcılar, profesörü polise gitmemesi için “Kimseye bahsetme. Operasyon devam ediyor. En ufak yanılgı kabul edilemez” diyerek korkutan dolandırıcılar, emekli öğretim üyesinden bu kere, banka hesabında bulunan 400 bin euroyu çekip, kendilerine evvel fotoğrafını göndermesini akabinde da parayı parkta bekleyen bir şahsa vermesini istedi.

SAHTE MİT’ÇİLERDEN “WHATSAPP’INI AÇIK TUT” TALİMATI

Sahte MİT mensupları, söylenenleri yapıp parayı teslim eden Ahmet T.’ye “Operasyonun sonuna yaklaşmak üzereyiz. Paraları ve altınları inceleyeceğiz, sonra sana geri vereceğiz. Senin WhatsApp’ın daima açık kalacak. Biz senin konuşmalarını dinleyeceğiz” talimatını verdi. Dolandırıcılık olayı, telefonunda WhatsApp’ı daima açık olarak bekleyen Ahmet T.’nin uyuduğu sırada meskenine giren kardeşlerinin durumu fark ederek polise bildirmesi sonucu ortaya çıktı. Meskenine gelen polis takımlarının bilgilendirmesi üzerine dolandırıldığını anlayan Prof. Dr. Ahmet T. polis merkezine giderek dolandırıcılardan şikayetçi oldu.

EKİPLER 400 BİN EUROYA ULAŞAMADI

Şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatan Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Ofis Amirliği takımları, olayla ilgili geniş çaplı inceleme başlattı. Bölgede bulunan güvenlik kameralarını inceleyen gruplar şüphelilerin İstanbul’dan farklı vakitlerde taksi ve otobüs vasıtasıyla geldiğini tespit etti. Bölgeye giriş yapan taksileri inceleyen takımlar, şüphelilerin kimliğini tespit ederek, Ahmet Laçin (38), akrabası Abdulhakim Laçin (23), İlyas Düger(37), Mehmet Emin Kırboğa (34), Mehmet Sinan Güler (34) ile Funda G.’yi (35) yakaladı. 1979 cumhuriyet altını ve 400 bin euroya ulaşamayan takımlar şüphelileri emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk etti. Çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 1’i bayan 6 kuşkulu cezaevine gönderildi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / İsmail Hakkı Seymen – Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top