‘Tüp bebek tedavisinde kriter annenin yaşı’

Prof. Dr. Nafiye Karakaş Yılmaz, tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörlere ait, “Bilimsel bilgiler tüp bebek tedavisinin muvaffakiyetinde en değerli faktörün anne adayının yaşı olduğunu göstermektedir” dedi.

Güven Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlu Doktoru Prof. Dr. Nafiye Karakaş Yılmaz, yaptığı açıklamada, anne adayının yaşının hem yumurta rezervi hem yumurta kalitesi açısından ehemmiyet arz ettiğini belirterek, “Yumurtalık rezervinin yeterli olması tüp bebek tedavilerinde cevap alma oranlarını artırır. Taze sikluslarda (döngü) ve donma-çözme siklusları ile daha sonra denenecek sikluslardaki toplam gebelik oranlarında artış sağlar. Bilimsel bilgiler tüp bebek tedavisinin muvaffakiyetinde en kıymetli faktörün anne adayının yaşı olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

‘ÇİFTLERİN YÜZDE 50’SİNE YAKIN KISMINDA ERKEKKISIRLIĞI TESPİT EDİLMEKTEDİR’

Prof. Dr. Yılmaz, yumurtalık rezervini olumsuz etkileyen faktörler ile ilgili, “İleri yaş en değerli faktör olsa da anne adayının yumurtalık rezervini etkileyen pek çok konu bulunuyor. Erken menopoz riski, bazen genetik sorunlar, kanser hastalarında kemoterapi ya da radyoterapi üzere tedaviler, yumurtalıkta yer işgal eden endometrioma yani çikolata kisti üzere kistler/kitleler, yumurtalıkları ilgilendiren ameliyatların yumurtalık rezervini olumsuz etkileyebildiği durumlar. Tüp bebek konusunda erkek infertilitesi de (kısırlık)önemli bir bahis olarak karşımıza çıkmaktadır. Çiftlerin yüzde 50’sine yakın kısmında erkek infertilitesi tespit edilmektedir” dedi.

‘BAŞARI TALİHİ BİRİNCİ DENEMELERDE DAHA YÜKSEKTİR’

Prof. Dr. Yılmaz, erkek infertilitesinin çoğunluğunda neden bulunamayabileceğini kaydetti. Yılmaz, erkeklerdeki belirlenebilen infertilite nedenlerini de şu biçimde sıraladı; “Testise (erkek yumurtalığı) ilişkin hastalıklar, genetik faktörler,hormonal sorunlar, enfeksiyon, sigara, alkol kullanımı, çevresel faktörler, kimyasal maruziyetler, çok kilo erkek infertilitesine neden olabilir. Tüp bebek tedavisinde muvaffakiyet talihi birinci denemelerde daha yüksektir. Tüp bebekte muvaffakiyet bilhassa birinci 3-4 tüp bebek denemesinde daha yüksektir. Bu nedenle bilhassa birinci denemelerde konusunda tecrübeli tüp bebek uzmanı tarafından kıymetlendirilmek çok değerlidir.”


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top