Yılbaşında Bakan Koca ile manzaraları gündem olan gurbetçinin oğlu Türkiye’de sıhhatine kavuştu

Yılbaşında Bakan Koca ile imgeleri gündem olan gurbetçinin oğlu Türkiye’de sıhhatine kavuştu

Portekiz’de yaşayan Üveys Muhammed Seymen:

“Yurt dışında bu türlü bir devlet hastanesi imkansız üzere, devasa mimarlık”

İSTANBUL – Yılbaşı gecesi tedavi için gittiği Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde karşısında Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’yı görünce sarıldığı imajlar gündem olan Portekiz’de yaşayan gurbetçinin oğlu, Türkiye’deki tedaviyle sıhhatine kavuştu. 25 yaşındaki Üveys Muhammed Seymen, “Yurt dışında ameliyat günü için 7 ay ile 1 yıl ortası tutabilir dediler, Türkiye’ye geldim. Burada kısa müddette ameliyat gününü belirlediler, ameliyat oldum. Her şey güzel geçti. Yurt dışında bu türlü bir devlet hastanesi imkansız üzere, devasa mimarlık, yeni teknolojiyle yapılmış fakat özel hastaneler olarak görünüyor, onlara da beşerler gidemiyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yeni yıl gecesi Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ni ziyareti sırasında Portekiz’den gelen 6 çocuk babası gurbetçi Abdülkadir Geylani Seymen ile ortasında geçen diyalog herkesi gülümsetmişti. O gece öksürük, halsizlik üzere şikayetleri nedeniyle hastaneye gelen Seymen, Bakan Koca’yı karşısında görünce kendisine sarılarak, “‘Portekiz’de kent hastanesini herkese anlatıyorum, on numara hastane’ demişti. Lizbon’da turizm ile uğraşan Seymen, tedavisinin akabinde ömrüne devam etmişti. Bir mühlet sonra Lizbon’da yapılan tetkiklerde gurbetçinin birebir kentte tercümanlık eğitimi alan 25 yaşındaki oğlu Üveys Muhammed Seymen’de fıtık olduğu belirlendi. Ameliyatın çok ileri bir tarihte olabileceğini öğrenen baba ve oğlu, tedavi için Türkiye’yi tercih etti. Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde tedavisine başlanan Üveys Muhammed Seymen’in ameliyatı kısa müddette yapıldı. Muvaffakiyetle geçen ameliyatın

ardından Seymen hastaneden taburcu edilirken, ulusal forma giyen baba oğul kent hastanesinden duydukları memnuniyeti lisana getirdi.

“Ameliyat için Lizbon’dan İstanbul’a geldi, burada insan kendini meskende hissediyor”

Aslen Trabzonlu olduğunu söz eden 53 yaşındaki Abdülkadir Geylani Seymen, Bakan Koca ile karşılaştığı geceyi de anlattı. Seymen, “O gece öksürük ve halsizlik şikayetlerim vardı, hastaneye acile gittim. Gittiğimde bir hareketlilik gördüm, bir baktım bakanımız orada, kendileriyle tanışmak istedim. Bu kadar hizmetlerde bulunurken üstelik bize kıymet verip o gece ailesinin yanında değil de hastalarla, milletiyle bir arada olduğunu gördüm. Kendilerine bir sade vatandaş olarak teşekkür etmeyi kendime bir borç bildim. Çok da güzel bir sohbet oldu. Bize kıymet veren bir bakanımız olduğu, halk adamı olduğu için çok sevindim. Toplumsal medyada imgelerimizin çıkmasına bilhassa bir gurbetçi olarak sevindim. Ailemden tebrikler aldım. Bakanımızın bize vermiş olduğu kıymet, nitekim etkilendim. 1992 Ağustos’ta Barselona’ya gittim. 6 ay kaldıktan sonra Portekiz’e gittim. Çabucak çabucak 32 yıl oldu, ailemle bir arada yurt dışındayım. Oğlumda fıtık vardı, uzun vakittir Portekiz’de ameliyat yaptırmak için bekliyorduk. Üniversite öğrencisi olduğu için hem bir an evvel yapılmasını talep ediyordu hem de rahatsız hissediyordu. Daha evvelden de ben kent hastanesinde anjiyo olmuştum. Bu hoş yapı hakkında bilgilendirdim. Buradaki imkanlar çok hoş, pahalı hizmet var. ‘Düşünürsen gelirsin buraya, ilgilenirler seninle’ dedim. Ameliyat olmak için Lizbon’dan İstanbul’a geldi. Burada insan kendini konutta hissediyor, bir aile ortamı var. Buradan yurt dışına giden hasta kardeşlerimiz, yakınları artık hem burada kalıyor hem de yurt dışından buraya çok büyük bir talep var. Artık eski Avrupa olmadığı üzere eski Türkiye de yok. Buradan yurt dışına gitmek isteyen kardeşlerime çok düzgün ince hesapların yapılmasını öneririm” dedi.

“Yurt dışında bu türlü bir devlet hastanesi imkansız üzere, devasa mimarlık”

Türkiye’deki tedavisine ait konuşan 25 yaşındaki Üveys Muhammed Seymen ise, “Hayatımın yarısını burada, Trabzon’da geçirdim. Yurt dışında doktora gittiğimde ‘Fıtık ameliyatı olacaksınız’ dediler. Babam bana Türkiye’yi önerdi. Orada ameliyat gününün gelmesini 7 ay ile 1 yıl ortası tutabilir dediler, o sırada Türkiye’ye geldim. Burada benimle çabucak ilgilendiler ve kısa müddette ameliyat gününü belirlediler, ameliyat oldum. Elhamdülillah her şey âlâ geçti. Yurt dışında bu türlü bir devlet hastanesi imkansız üzere, devasa mimarlık, yeni teknolojiyle yapılmış bir hastane görünemez fakat özel hastaneler olarak görünüyor. Onlara da doğal ki beşerler gidemiyor, parası farklı. Portekiz’e geri döneceğim, orada üniversitemi bitireceğim. Yavaş yavaş bizim ailemiz de geri Türkiye’ye geliyor. Biz Türküz, ondan öbür diyecek bir şey yok. Ne kadar yurt dışında kalsak da biz ülkemizi hiç unutmadık. Babamı o gün televizyonda gördüğümde çok sevindim. Aslında çok büyük bir baht, Bakan Koca ile birlikte konuştular, çok hoş bir ortam oldu” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Sıhhat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top