Yurt dışı oy kullanma son tarihi ne vakit 2023? Yurt dışı oylar ne vakte kadar atılabilir? Yurt dışı oy verme tarihleri!

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimi kapsamında yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy verme süreçleri bugün saat 08.00 prestijiyle başladı. 75 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık heyetleri oluşturuldu. Yurt dışı oy kullanma son tarihi ne vakit 2023? Yurt dışı oylar ne vakte kadar atılabilir? Yurt dışı oy verme tarihleri!

YURT DIŞINDA OY VERME SÜREÇLERİ BAŞLADI MI?

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri için yurt dışına kayıtlı vatandaşların oy verme süreci saat 08.00 prestijiyle başladı. Vatandaşlar oylarını gümrük kapılarında, yurt dışı temsilciliklerinde ve belirlenen havalimanlarında kullanabilecek.

YURT DIŞINDA KAÇ KİŞİ OY KULLANACAK?

Yurt dışında, 3 milyon 416 bin 98 seçmen oy kullanacak. Gümrüklerde ise 4 bin 671 gümrük sandık kuruldu. Kapıkule’ye giriş, çıkış ve gar olmak üzere 3, İpsala, Pazarkule, Hamzabeyli ve Dereköy hudut kapılarına ise 1’er sandık kuruldu.

YURT DIŞI OY VERME NE VAKİT BİTECEK 2023?

Gümrük kapılarında oy verme 14 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’de bitecek. Yurt dışı temsilciliklerde ise oy verme süreci, 9 Mayıs’ta sona erecek. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, tatil günleri dahil 24 saat müddetle oy kullanılabilecek.

YURT DIŞI OYLAR NASIL DAĞITILACAK?

Cumhurbaşkanı seçiminde, yurt dışında ve gümrük kapılarında kullanılan oylar, adayların genel oylarına direkt yansıyor. Bu oylar, adayların Türkiye’de aldığı toplam oylara ekleniyor. Yurt dışında geçerli oylar, milletvekili seçiminde ise Türkiye’deki vilayetlerin seçmen sayısı ile partilerin aldıkları oy oranlarına nazaran, vilayet seçim etraflarında orantılı biçimde dağıtılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top