1 Mayıs toplu taşıma fiyatsız mi? 1 Mayıs İETT, Marmaray fiyatsız mi? 1 Mayıs otobüsler ücretsiz mı?

1 Mayıs toplu taşıma fiyatsız mi? sorusu gündemde yer alıyor. Personel ve İşçiler Bayramı olan 1 Mayıs, dünya çağında kutlanmaktadır. Her sene coşkuyla kutlanan 1 Mayıs‘ta otobüslerin fiyatsız olup olmadığı ise araştırılıyor. Arama motorlarında ise 1 Mayıs toplu taşıma fiyatsız mi? 1 Mayıs İETT, Marmaray fiyatsız mi? 1 Mayıs otobüsler ücretsiz mı? sorularına cevap aranıyor. İşte ayrıntılar…

1 MAYIS TOPLU TAŞIMA FİYATSIZ Mİ?

1 Mayıs günü toplu taşımaların fiyatsız olmasıyla ilgili bilgilendirme Resmi Gazete’de yayınlandı. Açıklamaya nazaran 1 Mayıs günü saat 00.00’dan 24.00’e kadar Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metrosu, Marmaray, Başkentray ve İzban fiyatsız olacak.

1 MAYIS BORSA AÇIK MI?

1 Mayıs günü borsalar kapalı olacak. 1 Mayıs Personel Bayramı’ndan sonraki gün borsada süreçlerinizi gerçekleştirmeye devam edebilirsiniz.

1 MAYIS BANKALAR AÇIK MI?

1 Mayıs günü resmi tatil sayılmaktadır bu nedenle bankalar hizmet vermeyecek. Bankada süreç yapacak olan vatandaşlar 2 Mayıs günü banka süreçlerine devam edebilecek.

1 MAYIS OKUL TATİL Mİ?

1 Mayıs Emekçi ve İşçiler Bayramı, personel ve işçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla uğraş günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. 1 Mayıs günü ise okullar tatil olacak.

1 MAYIS NEDEN KUTLANIR?

İlk kere 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat personelleri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Konutu’na kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika Emekçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde emekçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan şovlara yarım milyon personel katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz emekçi, birlikte yürüdü. O periyotta Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. Personeller, sokaklarda yürüdükten sonra daima birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz personellerin birlikte yaptığı şovlar, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ biçiminde yorumlanmıştı. Bu şovlar 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu şovun tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir emekçi temsilcisinin teklifiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, çaba ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylelikle ikinci şov 1890 yılında yapılabildi.

1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar sırasında yapılan akında 34 kişi öldü ve 136 kişi yaralandı. Vakitle 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylelikle personellerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı personeller büyük kitle şovlarıyla kutlar; birtakım ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir aksiyon biçimini de alır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top