Akkuyu Nükleer Santrali’nde birinci yakıt töreni! Canlı temas ile katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin’den kıymetli bildiriler

Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali, gerçekleştirilen merasimle açılıyor. Merasime Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Lider Recep Tayyip Erdoğan telekonferans prosedürü ile katılıyor.

“BİR AHDİMİZİ DAHA GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLDUK”

Rahatsızlığı nedeniyle merasime ofisinden bağlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Türkiye’yi dünyanın nükleer güç sahibi ülkeleri ortasına sokacak büyük bir atağın sevincini paylaşmak üzere bir ortadayız. Bu gurur günümüze iştirak eden başta Cumhur İttifakı’nın ortaklarımız olmak üzere tüm konuklarımıza, tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu merasimle tıpkı vakit da milletimize olan bir kelamımızı, bir ahdimizi daha gerçekleştirmiş oluyoruz.” dedi.

“NÜKLEER GÜÇ SAHİBİ ÜLKELER LİGİNE YÜKSELDİK”

Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti: “Akkuyu NGS’nin üretime geçmesinden bir evvelki kademesi olan nükleer yakıtların santral alanına getirilmesine şahitlik ediyoruz. Hava ve deniz yoluyla gelen nükleer yakıtların santralimize teslimiyle bir arada artık Akkuyu, bir nükleer tesis hüviyetini kazanmıştır. Böylelikle ülkemiz 60 yıllık bir gecikmenin akabinde da olsa dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükselmiştir. Bugün dünyada 422 nükleer reaktör aktif halde olup, 57’sinin de imali devam ediyor. AB elektriğinin yüzde 25’ini nükleerden elde ediyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Kurulu, nükleer enerjiyi yeşil güç kabul ederek bu bahisteki tereddütleri gidermiştir. Biz de Akkuyu ile ülkemizi bu gelişmelerin bir modülü haline getirdik. Projelerimize en başından beri takviye veren sayın Putin başta olmak üzere tüm Rusya makamlarına şahsım, milletim ismine teşekkür ediyorum.”

“EN BÜYÜK ORTAK PROJE”

Erdoğan’dan evvel konuşan Rusya Devlet Lideri Putin ise “Akkuyu NGS Türkiye ve Rusya ortasında en büyük ortak proje. Akkuyu’da bu derece bir evreye gelindiği için sizleri tebrik ediyorum.” dedi.

İşte Putin’in konuşmasından öne çıkanlar;

Akkuyu Türk-Rus tarihinin en büyük projelerinden birisi. Sonuç olarak birtakım kritik ehemmiyet taşıyan mutabakat sağlandı. En kıymetlisi ekonomi ve ticaret alanındaki münasebetlerimizi geliştirmeye karar verdik. Ayrıyeten karşılıklı yatırımlarımızı artıracağız ve iki ülkenin pazarına da dahil olmaya teşvik edeceğiz. Bilhassa doğalgaz konusunda teşviklerimizi esirgemeyeceğiz.

“TÜRKİYE’DE GAZ MERKEZİ KURULACAK”

Gazımızın üçüncü ülkelere sevk edilmesine karar verdik. Türkiye’de de gaz merkezi kurulacak biliyorsunuz. Bu merkez üzerinden bu satış da kurulacak. Milletlerarası besin güvenliği konusundaki uyumumuzu artırmaya karar verdik.

“GEREKLİ DAYANAĞI SAĞLAMAYA HAZIRIZ”

Her iki taraf ilerde turistik alışverişlerini artırmasından yana olduğu konusunda hemfikir. Geçen sene Türkiye’ye 5 milyonun üzerinde Rus vatandaşı geldi. Bunun için ikili uçak seferlerinin artırılmasına karar verdik. Ülkenizde büyük bir sarsıntı de yaşandı. Türkiye hükümetinin ne kadar güç vazifelerin düştüğünü de gördük. Burada Türk partnerimize gerekli dayanağı sağlamaya hazırız. Rus altyapı bölümünden gerekli takviyesi sağlamaya hazırız.

“TÜRKİYE ARTIK NÜKLEER GÜCE SAHİP ÜLKE OLACAK”

Rusya zelzelede dayanak gönderen ve sahra hastanesi gönderen birinci ülkelerden biri oldu. Sahra hastanesinde 13 binden fazla Türk vatandaşı tedavi gördü. Bunları gönülden yapıyoruz. Burada asıl bulunma sebebimiz Akkuyu Nükleer Güç Santrali Birinci Nükleer yakıtı getirmek. Biraz sonra Akkuyu’da sertifikanın da verilmesi ile Türkiye artık nükleer güce sahip bir ülke olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top